Kryptowaluty

Bitcoin: 50 tys. USD po raz pierwszy

Cena bitcoina przekroczyła we wtorek po raz pierwszy w historii barierę 50 tys. USD. Inwestorzy wierzą, że obecny rajd ma inne fundamenty niż ten z końca 2017 r., kiedy cena tąpnęła o 80 proc.
Foto: AFP

Według danych Coin Metrics, największa na świecie kryptowaluta pod względem wartości rynkowej wzrosła do rekordowego poziomu około 50,5 tys. USD we wtorek po południu.

Specjaliści przypisują ostatni impuls do wzrostów informacji o inwestycji Tesli o wartości 1,5 mld USD w bitociny oraz zainteresowaniu instytucji.

Ostatnie informacje doprowadziły niektórych inwestorów do przekonania, że ??obecna hossa różni się od poprzednich rajdów. Przypomnijmy, że bitcoin poszybował w górę do prawie 20 tys. USD pod koniec 2017 r., a następnie stracił ponad 80 proc. swojej wartości. Zwolennicy bitcoina twierdzą, że podczas gdy bańka w 2017 r. była napędzana przez spekulacje inwestorów indywidualnych, obecny rajd jest napędzany przez popyt inwestorów instytucjonalnych.

- Myślę, że bitcoin jest dziś dużo bardziej stabilną klasą aktywów niż trzy lata temu - powiedziała w wywiadzie dla CNBC Michael Saylor, prezes MicroStrategy.

Mimo tego sceptycy postrzegają bitcoina jako spekulacyjne aktywo i martwią się, że może to być jedna z największych baniek rynkowych w historii. Niedawne badanie Deutsche Banku pokazało, że inwestorzy postrzegają bitcoina jako najbardziej ekstremalną bańkę na rynkach finansowych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.