Kryptowaluty

Kryptowaluty silne na tle konkurencji, ale niektóre aktywa biją bitcoina na głowę

Sprawdzamy, jak segment cyfrowych monet radzi sobie w porównaniu z tradycyjnymi aktywami. W ujęciu zagregowanym wygląda w styczniu najlepiej, ale ojciec tego rynku ma w świecie finansów wielu konkurentów.
Foto: Adobestock

O 21 proc. zwiększyła się od początku roku kapitalizacja rynku kryptowalut. Z poziomu 194 mld USD wzrosła do 235 mld USD (stan na czwartkowe popołudnie), choć w porywach sięgała nawet 250 mld USD. Sam bitcoin zyskał już w styczniu 17 proc., a w gronie najbardziej popularnych monet cyfrowych są i takie, dla których skala zmian sięga 194 proc. Jak kryptowaluty wypadają na tle innych klas aktywów?

Najwyższy wzrost

Zakładając, że agregatem dla światowego rynku akcji jest MSCI World Indeks, jego styczniowy dorobek to tylko 2 proc., a więc 1/10 tego co w przypadku kryptowalut. Bijące ostatnio historyczne rekordy DAX i S&P 500 zdążyły zyskać w styczniu 1,7 proc. i 2,8 proc. Polski sWIG80, który na giełdowej mapie świata pozytywnie się wyróżnia, dał inwestorom 5,5 proc. zysku. Jeśli ktoś szuka konkurencji na rynku walut fiducjarnych, to też będzie rozczarowany. Najbardziej „rozchwiane" w ostatnich tygodniach lira, forint czy meksykańskie peso notują zmianę wartości rzędu 2 proc. Z kolei fani surowców energetycznych, posiadający długie pozycje, są mocno pod kreską – baryłka ropy WTI potaniała od początku roku o 8,6 proc., gaz ziemny o 11,3 proc., a olej palmowy o 6,2 proc. Średnia zmiana wyceny najbardziej popularnych metali (złoto, miedź, pallad, platyna, srebro, żelazo) wynosi 5,2 proc. na plusie, a zbóż (pszenica, kukurydza, soja, owies, ryż, rzepak) 2,8 proc. Segment produktów z grupy tzw. soft (kakao, kawa, sok pomarańczowy i biały cukier) notuje średnią 1,7 proc. Porównując więc grupy aktywów, kryptowaluty wypadają w tym roku najlepiej pod względem stopy zwrotu. Jeśli rozłożyć jednak agregaty na części pierwsze, to konkurencja jest znacznie większa.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.