Inwestycje

To się czytało, czyli tegoroczne hity parkiet.com

Prezentujemy pięć najpopularniejszych w tym roku tekstów z naszego portalu. Przypomnijmy sobie, czym się interesowaliśmy w ciągu minionych 12 miesięcy.
Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

1.  Na pierwszym miejscu mała niespodzianka – wcale nie tekst o GetBacku, spadkach na giełdzie czy aferze taśmowej z udziałem Leszka Czarneckiego i byłego szefa KNF, lecz o… kredytach hipotecznych. Czy milion polskich rodzin zostanie zaskoczonych wyższą ratą kredytów? – takie pytanie pojawiło się w tytule tego tekstu, napisanego w lipcu na podstawie analizy Open Finance. Wzięło się ono stąd, że aż milion kredytów na mieszkania i domy zostało zaciągniętych w latach 2012-2018, a więc w czasie, gdy stopy procentowe w Polsce tylko szły w dół lub były stabilne. Ich posiadacze nie mają więc doświadczeń ze wzrostem oprocentowania i płaconych rat. Jak sobie z tym poradzą, gdy to w końcu nastąpi? Pytanie nadal jest otwarte i tekst wciąż jest aktualny, gdyż do podwyżki kosztu pieniądza wciąż mamy daleko.

https://www.parkiet.com/Kredyty-i-pozyczki/307059921-Kredyty-mieszkaniowe-Milion-polskich-rodzin-zostanie-zaskoczonych-wyzsza-rata-kredytow.html

2. Bitcoin przyjął dwa potężne ciosy – pisaliśmy na początku września, stawiając też pytanie, czy to już nokaut. Wtedy kryptowaluta po spadku o prawie 10 proc. w ciągu doby kosztowała 6422 USD. Jak wiemy, obijanie bitcoina wówczas się nie skończyło, z czasem przyjął jeszcze więcej ciosów niż wtedy i w ostatnich tygodniach zrobił się aż o połowę tańszy niż we wrześniu. Dopiero ostatnie dni są już nieco łaskawsze i kurs podniósł się do 4000 USD.  Czy bitcoin w końcu wstanie z desek? Może w przyszłym roku…

https://www.parkiet.com/Kryptowaluty/309069959-Bitcoin-przyjal-dwa-potezne-ciosy-Nokaut.html

3. GetBack to oczywiście jeden z najgorętszych tematów roku, ale pierwszy tekst o windykatorze pojawia się w naszym rankingu dopiero na trzecim miejscu. Jest to relacja z walnego zgromadzenia, które odbywało się pod koniec marca. Chcecie sobie przypomnieć tamtą atmosferę, gdy GetBackiem kierował jeszcze Konrad Kąkolewski, który wszelkimi sposobami chciał skłonić inwestorów do emisji akcji? – W fabrykę, w którą inwestowaliście, trzeba dolać paliwa – przekonywał. Zapraszamy do lektury relacji, którą wówczas przeprowadził – tak jak i kolejne, ale już ze zgromadzeń wierzycieli – Przemek Tychmanowicz.

https://www.parkiet.com/Wierzytelnosci/180329929-Co-zrobia-akcjonariusze-GetBacku-Relacja-na-zywo.html

4. Nie sądziliśmy, że oszczędzanie na emeryturę jest aż tak popularne. A jednak... Czwarte miejsce na naszej liście to ranking IKE i IKZE sporządzony na podstawie wyników inwestycyjnych z końca 2017 r. Tematyka kont emerytalnych cieszy się zainteresowaniem pod koniec roku i tak samo jest tym razem – ten tekst, choć z lutego, sporo wyświetleń miał w ostatnich tygodniach. Polecamy lekturę zwłaszcza tym, którzy jeszcze nie posiadają swojego IKE lub IKZE albo jeszcze nie dokonali w tym roku wpłat na te konta. Jeszcze nie jest za późno.

https://www.parkiet.com/Emerytura/302109999-Ranking-IKE-i-IKZE-Gdzie-warto-oszczedzac-na-emeryture.html

5. Na piątym miejscu tekst o świetnych wynikach naszej gospodarki w 2017 r. Jak podawał na koniec stycznia GUS, urosła ona w poprzednim roku o 4,6 proc., czyli najszybciej od 2011 r. (później te dane zrewidowano – ostatecznie PKB urósł w 2017 r. o 4,8 proc.). W tekście szczegółowo wyjaśnialiśmy, co złożyło się na taki wynik i jak miał się on do szacunków ekonomistów. Co ciekawe, chyba żaden z ekspertów nie spodziewał się wtedy, że w 2018 r. polska gospodarka może radzić sobie jeszcze lepiej niż we wcześniejszych 12 miesiącach – większość oczekiwała łagodnego wyhamowania wzrostu PKB. Na szczęście stało się inaczej i tegoroczne tempo prawdopodobnie sięgnie 5 proc. I oby taki trend się utrzymał także w 2019 roku.

https://www.parkiet.com/Gospodarka----Kraj/301309944-GUS-o-PKB-w-2017-r-Polska-gospodarka-urosla-w-2017-r-o-46-proc.html

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.