Handel i konsumpcja

Żywność czeka kumulacja podwyżek

Ceny surowców rolnych w skupach będą rosły, zapowiadają analitycy w kolejnej edycji rankingu cen surowców rolnych. Już 28. edycja prognoz cen, prowadzona przez redakcję „Parkietu" i „Rzeczpospolitej", wskazuje na czynniki ryzyka dla cen w przyszłym roku, do których przede wszystkim zalicza się epidemia afrykańskiego pomoru świń.
Foto: 123rf

Z prognoz przesłanych przez ekspertów rynków rolnych z banku Santander, PKO BP, Credit Agricole, ING BŚK oraz BNP Paribas wynika, że największe podwyżki cen surowców czekają nas na przełomie roku, potem stopniowo na koniec lutego część cen opadnie niemal do poziomu z października. Część podwyżek jest sezonowa, na koniec grudnia najmocniej podrożeje kukurydza – bo nawet o 16 proc. wobec cen z października. Pszenica w skupach podrożeje o blisko 7 proc., trzoda chlewna o prawie 3 proc., a mleko o niemal 4 proc.

– Jeśli chodzi o najciekawsze zmiany rynkowe, to przede wszystkim ważna jest cena wieprzowiny. Patrząc na rynek niemiecki, gdzie odnotowujemy kolejne rekordy cenowe, można oczekiwać, że ten wzrost znajdzie odzwierciedlenie również w Polsce – mówi Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole. Co ważne, nie jest widoczny sezonowy spadek cen tego mięsa, co sugeruje, że chiński import wieprzowiny znowu przyspieszył. Amerykanie spodziewają się (USDA), że w 2020 r. produkcja w Chinach będzie aż o 40 proc. mniejsza niż w 2018 r. Podobnie wygląda sytuacja w innych krajach Azji. – To wskazuje na utrzymanie się silnego azjatyckiego popytu na wieprzowinę i pozwala się spodziewać, że ceny w Europie pozostaną wysokie w przyszłym roku – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk z banku Santander.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.