Handel i konsumpcja

LPP chce sprzedać niecały 1 proc. akcji w ABB

Pakiet akcji własnych za około 100 mln zł chce sprzedać giełdowym inwestorom właściciel marki Reserved. Tłumaczy, że porządkuje sprawy akcjonariatu.
Foto: materiały prasowe

Odzieżowa grupa LPP, właściciel Reserved, która szykuje się do głębszych zmian właścicielskich, poinformowała dziś, że zatrudniła Dom Maklerski Trigon i sama będzie chciała sprzedać inwestorom prawie 17,099 tys. akcji (niecały 1 proc. wszystkich) w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu (tzw. ABB).

Według kursu akcji LPP na giełdzie, pakiet ten warty jest około 123 mln zł.

„Spółka zastrzega sobie możliwość zmiany warunków procedury ABB, w tym odwołania lub zakończenia procedury ABB, zmiany terminu lub zmiany liczby akcji sprzedawanych" – podało LPP.

Sam komunikat nie jest jeszcze ofertą dla inwestorów.

Warto zauważyć, że dzień wcześniej LPP poinformowało iż spełniły się warunki przejęcia kontroli nad firmą przez fundację rodziny Piechockich – Semper Simul. Fundacja ta ma przejąć pakiet akcji uprzywilejowanych należący do fundacji Sky związanej z drugim z założycieli – Jerzym Lubiańcem.

Na operację zgodził się już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rada nadzorcza LPP.

Semper Simul na będzie od Sky 175 tys. akcji imiennych uprzywilejowanych, uprawniających do wykonywania 875 tys. głosów na walnym zgromadzeniu. W efekcie tej transakcji Semper Simul przekroczy próg 33 proc. na walnym zgromadzeniu LPP i ogłosi wezwanie. Jak podawano wcześniej intencją fundacji Piechockich jest nie przekroczyć progu 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Dlaczego LPP decyduje się na ABB akcji własnych – spytaliśmy spółkę.

- Sprzedaż akcji własnych ma na celu uporządkowanie struktury akcjonariatu spółki. Sprzedawane akcje zostały przez nas zakupione w 2008 roku na potrzeby realizacji procesu przejęcia spółki Artman. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, co do zasady spółki nie powinny dysponować akcjami własnymi, dlatego przy okazji zmian akcjonariatu postanowiliśmy uporządkować kwestię akcji własnych. Zgodnie z uchwałami podjętymi na walnym zgromadzeniu w 2008 i tak zmuszeni bylibyśmy zużyć nabyte wówczas akcje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Przy okazji ogłoszonej właśnie sprzedaży, LPP pozyska także dodatkowe około 100 mln zł, co wpłynie na poprawę płynności spółki – tłumaczy Monika Wszeborowska, rzeczniczka LPP.

Według niej, intencją firmy jest sprzedaż akcji inwestorom giełdowym. Pytana o to, dlaczego LPP nie zaczeka na wezwanie, wyjaśnia, że spółka nie chce być stroną transakcji z właścicielem.

Po ogłoszeniu intencji przeprowadzenia ABB notowania akcji LPP spadły rano o ponad 3 proc. do 6,825 tys. zł za sztukę.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.