Handel i konsumpcja

Allegro ciągnie WIG20 w górę

Piątek jest drugim dniem obecności handlowej spółki w indeksie blue chips. Dziś jej akcje radzą sobie lepiej niż cały wskaźnik.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

WIG20 po godz. 10 w piątek zyskuje nieco ponad 1 proc., odrabiając tym samym część wczorajszych strat. Z kolei za akcję Allegro po godzinie handlu trzeba zapłacić 81,8 zł, co oznacza ponad 3-proc. zwyżkę w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Zainteresowania akcjami Allegro utrzymuje się na wysokim poziomie. Od rana właściciela zmieniły akcje tej spółki o wartości sięgającej 100 mln zł. To dziś najwyższy obrót na GPW (drugi jest CD Projekt z około 60 mln zł). Przy aktualnej wycenie akcji, całe Allegro jest warte niemal 84 mld zł. To o 90 proc. więcej niż wycena spółki w IPO (przy cenie 43 zł, z przedziału 35-43 zł).

IPO Allegro było największą ofertą w historii polskiego rynku kapitałowego. Jej wartość wyniosła 9,2 mld zł. Aktualnie Allegro jest największą, krajową spółką pod względem kapitalizacji. Od drugiego CD Projektu dzieli ją 47 mld zł. W WIG20 Allegro zastąpiło spółkę mBank, a w WIG30  - Energę.

Za pozyskane z IPO około 1 mld zł (netto 900 mln zł) handlowa spółka chce zredukować zadłużenie. Kilka dni temu informowała  o dokonaniu refinansowania zadłużenia i zmniejszeniu  go o 0,65 mld zł do 5,5 mld zł. Refinansowanie obejmuje kredyt na 5,5 mld zł oraz wielowalutowy kredyt odnawialny na 0,5 mld zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.