Handel i konsumpcja

Udane żniwa dla KSG Agro

Notowany na rynku głównym GPW ukraiński agroholding zebrał zboża ozime powyżej średniej z ostatnich lat. Pozwoli to zwiększyć tegoroczny wolumen eksportu. Od początku roku akcje spółki zdrożały o blisko 60 proc., do 4,26 zł.
Foto: Adobestock

KSG Agro to jeden z wiodących zintegrowanych pionowo ukraińskich agroholdingów. Głównymi kierunkami działalności grupy jest hodowla trzody chlewnej i produkcja wieprzowiny, a także uprawa roślin.

Spółka zebrała zboża ozime na łącznej powierzchni 9 tys. hektarów. Plony jęczmienia z powierzchni 1850 hektarów wyniosły 4,7 t/ha, przy średniej 3,4 t/ha w ostatnich pięciu latach. Plony pszenicy ozimej z powierzchni 7,1 tys. hektarów wyniosły 4,5 t/ha przy średniej 3,2 t/ha.

– Większe niż w roku ubiegłym zbiory w pełni zaspokajają własne potrzeby agroholdingu, jeśli chodzi o produkcję pasz dla hodowli trzody chlewnej, oraz pozwolą zwiększyć tegoroczny wolumen eksportu – komentuje Dmytro Jemelczenko, dyrektor produkcji w KSG Agro.

W tym roku rentowność zbóż ozimych z hektara w KSG Agro oczekiwana jest na poziomie 70 proc. w porównaniu z 30 proc. w roku ubiegłym.

– Chociaż koszty uprawy roślin rosną z roku na rok ze względu na większe ceny wszystkich komponentów, obecnie nam udało się znacznie obniżyć wydatki dzięki technologiom uprawy oraz optymalizacji polityki zakupów – mówi Dmytro Jemelczenko.

Obecnie na Ukrainie trwa zbiór słonecznika. W gospodarstwach KSG Agro słonecznik zbierany jest z powierzchni 7240 ha. Plony odnotowane na początku żniw wynoszą 2,8-3 tony z hektara, czyli 2,5 razy więcej niż w ubiegłym roku (średnio 1,1 t/ha).

– Zbiór słonecznika planujemy zakończyć do 10 października, także dlatego, że równolegle na 100 proc. powierzchni pod tą uprawą są wysiewane zboża ozime – pszenica i jęczmień. Dobre warunki pogodowe sprzyjają tym planom – mówi Dmytro Jemelczenko.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.