Handel i konsumpcja

Susza na Ukrainie ścięła plony o 10 proc.

Rolnictwo › Susza na wschodzie Europy będzie miała mniejszy wpływ na zbiory niż na zachodzie kontynentu. Deszcze, które niemal zniszczyły plony w części Polski, poprawiły wyniki żniw na Ukrainie.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Susza dotknęła Europę, jednak na Ukrainie skończyło się bardziej na strachu. Nie dość, że spadki zbiorów zbóż są mniejsze niż w Polsce, to na dodatek lipcowe deszcze nie zniszczyły, a wręcz pomogły roślinom zbieranym na jesieni, więc ogólne prognozy są neutralne.

Na początku maja na Ukrainie spodziewano się wzrostu zbiorów zbóż o 3 proc. w stosunku rocznym, do 61,8 mln t. Plony kukurydzy miały się zwiększyć aż o 9 proc., do 27 mln ton, a pszenicy o 2,2 proc., do 27,1 mln ton. Jednak już w czerwcu rolnicy szacowali straty w zbiorach pszenicy na 50 proc. Sytuacja odmieniła się w lipcu, gdy deszcze przywróciły optymizm.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.