Gospodarka

Przybywa polskich czempionów

Maspex otrzymał w czwartek nagrodę Emerging Market Champion, przyznawaną od czterech lat polskim spółkom, które z sukcesem rozwijają się za granicą.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

– Za konsekwentne realizowaną strategię grupy kapitałowej za granicą, w tym liczne przejęcia rozpoznawalnych za granicą marek – uzasadniał werdykt jury Sławomir Sikora, prezes Citi Handlowego.

Nagrody Emerging Market Champions przyznaje od 2014 r. działająca przy Citi Handlowym Fundacja Kronenberga. Ceremonia ich wręczenia to stały element programu EFNI.

Druga z nagród Emerging Market Champions, dla firm z rynków wschodzących, które inwestują w Polsce, przypadła w tym roku LG Chem, koreańskiemu producentowi akumulatorów. Wyróżniono go za tworzenie w Polsce miejsc pracy, wdrażanie nowoczesnych technologii w zakładach oraz sprzyjanie rozwojowi licznych lokalnych poddostawców.

W poprzednich latach tytuł polskiego czempiona zdobyły KGHM, Grupa Nowy Styl i Amica Wronki. Nagroda dla zagranicznej spółki inwestującej w Polsce trafiła z kolei do Samsunga i Cemeksu, wywodzącego się z Meksyku producenta cementu, betonu i kruszyw.

Nagrody Fundacji Kronenberga mają na celu promowanie polskich spółek, które podbijają zagraniczne rynki, oraz demonstrowanie, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla firm zagranicznych. – Kapituła konkursu miała w tym roku problem z wyborem laureatów. Rosnąca liczba zgłoszonych kandydatów pokazuje, że odważnych firm, inwestujących za granicą, jest w Polsce coraz więcej. Przybywa też zagranicznych firm przekonanych o tym, że warto inwestować nad Wisłą, że Polska jest wrotami na rynek europejski – powiedział Sikora.

– Firm, które skutecznie rozwijają się za granicą, jest dziś naprawdę dużo. Polskie nie mają kompleksów. Nasze zakłady powstawały później niż wielu zagranicznych konkurentów, są więc nowoczesne i konkurencyjne – powiedział dyrektor generalny Maspeksu Robert Wawro.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.