REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Gwałtowna wyprzedaż Alior Banku

Bank po konsultacjach z Komisją Nadzoru Finansowego, zdecydował się zmienić sposób księgowania przychodów z tytułu bancassurance. Zmiana obniży wynik banku w trzecim kwartale. Akcje banku wciąż tracą ponad 20 proc.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Zmiana metody rozliczenia przychodów z bancassurance będzie miała negatywny wpływ na wyniki Alior Banku SA w trzecim kwartale i obniży jego wynik netto o około 105 milionów złotych, poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Allior podał, że postanowił wdrożyć oczekiwania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) odnośnie do metody rozpoznawania przychodów z bancassurance. Zdecydował się wprowadzić pełną periodyzację tych przychodów bez rozpoznawania jakichkolwiek przychodów upfront.

"W ocenie zarządu banku zmiana ta będzie miała negatywny wpływ na wyniki trzeciego kwartału 2013, to jest nastąpi obniżenie wyniku netto w trzecim kwartale o około 105 milionów złotych" - głosi komunikat.

Allior podał także, że spowoduje ona również na dzień 31 grudnia 2012 obniżenie poziomu kapitałów własnych o około 330 milionów złotych oraz obniżenie współczynnika Tier 1 o około 2,3 procent - z poziomu 14,54 procent do około 12,24 procent. "Jednocześnie zarząd pragnie podkreślić, że wyżej wymieniona zmiana metody rozliczenia przychodów z bancassurance nie będzie mieć wpływu na realizowany przez bank model biznesowy i potencjał wzrostu" - podano w komunikacie. Pełny raport za trzeci kwartał Allior Bank opublikuje 14 listopada.

Kamil Stolarski, analityk Santo Investment Bank, spodziewa się, że w I połowie 2014 r. Alior będzie musiał podnieść kapitał.

- Informacja jest sporym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że podczas konferencji po 2 kwartale 2013 zarząd zaznaczał, że wprowadzone wtedy zmiany powinny być zgodne z oczekiwaniami KNF. Biorąc pod uwagę, że ubywa ok. 435 mln zł wartości księgowej, wskaźnik P/BV  (cena do wartości księgowej) wzrasta z ok. 2.5x na 3.1x -  ocenił Jaromir  Szortyka, analityk DM PKO BP.

- Spodziewamy się, iż bankiem, który może ucierpieć najmocniej jest Getin Noble Bank, który pomimo zmian w księgowaniu przychodów bancassurance w drugim kwartale 2013 r., nadal, według komentarza zarządu księgował ok. 75 proc. przychodów upfront. Jednostkowy współczynnik wypłacalności GNB wynosił w 2012 12,5 proc., natomiast współczynnik tier 1 9,9 proc. Na drugim biegunie widzimy ING BSK, który zmienił sposób księgowania na liniowy już w 2Q'13. - oceniają analitycy DM BPS.

Aliorowi nie pomogła też obniżka rekomendacji z "przeważaj' do "niedoważaj" wydana przez JP Morgan. Cenę docelową analitycy JP Morgan obniżyli z 69 zł ze 121 zł wcześniej.

Papiery banku są najtańsze od pięciu miesięcy. Rano na giełdzie w Warszawie za akcję Aliora płacono 73,05 zł, o 22,2 proc. mniej niż na zamknięciu czwartkowych notowań.

Mocno zniżkował również Getin Noble Banku, którego akcje spadały o blisko 9 proc.

 

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA