Gospodarka

KNF chce by Santander był notowany na GPW

Komisja Nadzoru Finansowego chce, by hiszpański Santander, który planuje połączyć swój Bank Zachodni WBK z należącym do KBC Kredyt Bankiem, był notowany na GPW - powiedział szef KNF, Andrzej Jakubiak
Foto: Bloomberg

Pod koniec lutego Santander i KBC porozumiały się w sprawie połączenia swoich banków w Polsce - BZ WBK i Kredyt Banku. Połączona instytucja, która również będzie notowana na GPW, stanie się trzecim bankiem w Polsce pod względem depozytów, kredytów, liczby oddziałów i zysków. Na transakcję musi się jeszcze zgodzić regulator rynku.

"Chcemy, żeby spółka matka połączonego banku, a więc Santander, była notowana na warszawskiej giełdzie, podobnie jak jest to w przypadku UniCredit i Pekao SA. Po pierwsze służy to promocji rynku, a po drugie zwiększa transparentność dla inwestorów" - powiedział Jakubiak Reuterowi.

"Chciałbym żeby freefloat połączonego banku wynosił co najmniej 25 procent. Kolejnym warunkiem jest to, żeby Santander kontrolował połączone banki wprost, bez pośrednictwa spółek córek" - dodał.

Jakubiak poinformował, że jeśli Santander spełni wymogi KNF, w tym kapitałowe, to transakcja może się zamknąć w 2012 roku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.