Gospodarka - Świat

Oczekiwanie na podwyżkę stóp Fed

Rentowności amerykańskich dwulatek na 19-miesięcznym szczycie, rośnie przekonanie inwestorów, że Fed będzie zmuszony do podniesienia stóp wcześniej niż myślą urzędnicy.
Foto: Bloomberg

Rentowności krótkoterminowych papierów skarbowych w USA wzrosły w środę, powodując spłaszczenie krzywej dochodowości, ponieważ prawdopodobny termin pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Fed stał się bliższy.

W okresie poprzedzającym posiedzenie polityczne Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu, uwaga rynku przesunęła się poza samą wycenę prawdopodobnego ograniczenia skupu aktywów przez bank centralny i skierowała się na moment pierwszej podwyżki stóp procentowych od grudnia 2018 r. Rosnące ceny ropy CLc1 i oczekiwania inflacyjne wpłynęły na tę wycenę. Fed zasygnalizował, że prawdopodobnie zacznie w przyszłym miesiącu zmniejszać swoje miesięczne zakupy obligacji skarbowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką o 120 miliardów dolarów, ale przewodniczący Jerome Powell powiedział w zeszłym tygodniu, że nie nadszedł jeszcze czas na podnoszenie stóp.

Rentowności dwuletnie wzrosły na krótko powyżej 0,5 proc., poziomu ostatnio zaobserwowanego w marcu 2020 r. Rentowności dziesięcioletnie wyniosły około 1,6256 proc., tuż przy tygodniowych minimach, które osiągnęły we wtorek.

– To przejście „od stożka do podwyżki" zostało rzekomo wzmocnione przez podwyższony poziom ropy naftowej, który krępuje politykę w obliczu rosnących oczekiwań inflacyjnych – napisali analitycy z Mizuho w notatce.

Dane z sondażu przeprowadzonego we wtorek przez Conference Board pokazały, że oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów w ciągu najbliższych 12 miesięcy podskoczyły do ??7,0%, najwyższego od 13 lat, z 6,5 proc. w zeszłym miesiącu. Jednak pomimo postrzegania wysokiej inflacji, konsumenci planowali zwiększyć wydatki.

Aukcja dwuletnich obligacji we wtorek była mocna, ale to niewiele pomogło w osłabieniu rentowności.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.