REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Strefa euro. Draghi zostawia EBC na prostym kursie

Człowiek, który ocalił unię walutową, kończy swoją kadencję, przypominając politykom o konieczności zapewnienia impulsu fiskalnego.

Mario Draghi to pierwszy w historii szef EBC, który nigdy nie podniósł stóp procentowych. Jego rządy to też czas osłabienia euro wobec dolara.

Foto: AFP

Europejski Bank Centralny utrzymał swoją główną stopę procentową na poziomie 0 proc., a stopę depozytową na poziomie minus 0,5 proc. Potwierdził też, że 1 listopada rozpocznie program QE, w ramach którego będzie kupował aktywa warte 20 mld euro miesięcznie i zakończy go „na krótko przed pierwszą podwyżką stóp". – Kto chce zobaczyć wcześniej podwyżkę stóp, powinien dążyć do bardziej aktywnej polityki fiskalnej – stwierdził Mario Draghi, prezes EBC.

Uratowana unia

To było ostatnie posiedzenie EBC, któremu przewodniczył Draghi. 1 listopada zastąpi go nowa prezes Christine Lagarde. Brała ona udział w czwartkowym posiedzeniu EBC. – Nie mam dla niej żadnych rad, bo ona doskonale wie, co ma robić, i ma przed sobą dużo czasu – powiedział Draghi.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA