Przemysł w Niemczech. Minimalna poprawa, ale nadal źle

Koniunktura w niemieckim przemyśle w październiku poprawiła się tylko minimalnie w porównaniu do września, gdy była najgorsza od dekady, czyli okresu globalnej recesji. Kryzys w coraz większym stopniu rozlewa się na inne obszary gospodarki.

Publikacja: 24.10.2019 10:20

Przemysł w Niemczech. Minimalna poprawa, ale nadal źle

Foto: Bloomberg

Wskaźnik PMI, który mierzy tempo rozwoju gospodarki na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw, w Niemczech wzrósł w październiku do 48,6 pkt, z 48,5 pkt we wrześniu. To drugi miesiąc z rzędu, gdy wskaźnik ten utrzymał się poniżej 50 pkt, co oznacza, że gospodarka się kurczy w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Ekonomiści przeciętnie spodziewali się wyraźniejszego odbicia PMI, do 48,8 pkt.

Źródłem słabości niemieckiej gospodarki jest przemysł. W tym sektorze PMI w październiku wzrósł do 41,9 pkt, z 41,7 pkt we wrześniu. Ten ostatni odczyt był najniższy od ponad dekady. Październikowa zwyżka nie zmienia obrazu, który maluje PMI: nadreński przemysł jest w recesji równie głębokiej co ta z 2009 r., związana z globalnym kryzysem finansowym.

Dekoniunktura w niemieckim przemyśle utrzymuje się już od ponad roku. To częściowo skutek problemów specyficznych dla kilku branż, m.in. motoryzacyjnej, częściowo zaś spowolnienia w globalnym handlu, co wiąże się m.in. z Brexitem i wojną handlową między USA i Chinami.

Kryzys rozlewa się jednak także na inne sektory. PMI w niemieckim sektorze usługowym spadł w październiku do 51,2 pkt z 51,4 pkt we wrześniu. To oznacza, że sektor ten rozwija się obecnie najwolniej od trzech lat. Ekonomiści przeciętnie oczekiwali odbicia tego wskaźnika do 52 pkt.

- Usługowy PMI potrafi się mocno wahać z miesiąca na miesiąc bez żadnego wyraźnego powodu – zauważył Claus Vistesen, ekonomista z firmy analitycznej Pantheon Macroeconomics. Jak dodał, inne wskaźniki sugerują zaś, że popyt wewnętrzny w niemieckiej gospodarce jest wciąż dość solidny. Dlatego w jego ocenie jest za wcześnie aby wyrokować, czy także w bieżącym kwartale PKB Niemiec spadnie. Niepokoić może jednak to, że – jak sugeruje PMI – firmy przemysłowe coraz szybciej ograniczają zatrudnienie, co z czasem przełoży się na popyt konsumpcyjny i w rezultacie sektor usług.

W II kwartale PKB Niemiec spadł o 0,1 proc., a większość ekonomistów uważa, że podobnie było w III kwartale. Dwa z rzędu kwartały zniżkującego PKB uważa się zaś za początek recesji.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?