Gospodarka - Świat

Kłopotliwe sygnały dla byków

Po raz pierwszy od długiego czasu opłacalne stało się obstawianie turbulencji na amerykańskim rynku akcji.
Foto: AFP

Inwestorzy grający na krótko zaliczyli kolejny piąty tydzień z dodatnimi stopami zwrotu. To najdłuższa taka seria od trzech lat.

W przeszłości był to zwiastun kłopotów podobnie jak kursy coraz większej liczby akcji zmieniające się w tym samym kierunku.

Przez sześć kolejnych sesji (do minionego czwartku) wahania indeksu Standard&Poor's500 przekraczały 1 proc. To najdłuższa taka seria od sześciu miesięcy.

Oba te zjawiska wskazują, że w psychologii rynku nastąpił zwrot związany z ewolucją polityki Rezerwy Federalnej zmierzającej do redukowania skali stymulacji koniunktury gospodarczej.

Jednocześnie galopujące ceny surowców i utrzymujące się problemy z dostawami zagrażają zyskom spółek, wskazuje Bloomberg.

Rosnące korelacje są oznaką kruchości rynku. Kiedy perspektywy zmieniają się rynek może się cofnąć, zauważa Steve Kolano, strateg BNY Mellon Investor Solutions.

W minionym tygodniu właśnie z tego powodu doszło do silnych wahań na rynku. W środę udało się odwrócić 1,3 - proc. spadek. Był to największy zwrot akcji od lutego.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.