REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Fed odporny na naciski Trumpa? Niekoniecznie

Rezerwa Federalna twierdzi, że jest odporna na naciski prezydenta USA. Najnowsze badania pokazują jednak, że tweety Donalda Trumpa mają wpływ na decyzje Fedu.
Foto: AFP

Na swoim profilu na Twitterze Trump wielokrotnie atakował Fed, domagając się obniżenia stóp procentowych w celu stymulowania gospodarki USA. Komentarze amerykańskiego prezydenta spowodowały, że rynek oczekiwał obniżki stóp procentowych, a to z kolei wpłynęło na podjęcie decyzji przez Fed – wynika z badania National Bureau of Economic Research.

Naukowcy odkryli, że w ciągu ostatniego roku tweety Trumpa obniżyły rynkowe oczekiwania dotyczące stóp procentowych o jedną dziesiątą punktu procentowego. Choć może się to wydawać niewielkie, naukowcy twierdzą, że jest to znaczące, biorąc pod uwagę, że najczęstsza obniżka stóp procentowych przez Fed wynosi ćwierć punktu procentowego.

Fed ściśle monitoruje oczekiwania rynku co do zmian stóp procentowych. Bank centralny nigdy nie chce całkowicie zaskakiwać inwestorów. Taka niespodzianka dla rynku może wywołać chaos, który przeniesie się na sytuację w gospodarce.

– Dostarczamy dowodów na to, że uczestnicy rynku uważają, że Fed ulegnie presji politycznej prezydenta, co stanowi poważne zagrożenie dla niezależności banku centralnego – napisali w raporcie ekonomiści z Duke University i London Business School.

Goldman Sachs tłumaczył, że Fed nie miał innego wyjścia, jak obniżyć stopy procentowe, ponieważ Wall Street powszechnie tego oczekiwało.

System Rezerwy Federalnej został stworzony w taki sposób, aby był wolny od nacisków politycznych. Niezależność ma dać elastyczność w podejmowaniu decyzji, które są najlepsze dla gospodarki, a nie uzależnione od preferencji politycznych. – Donald Trump chce mieć kozła ofiarnego, jeśli gospodarka pójdzie w złą stronę. Przygotowuje na taką sytuację swoich wyborców – powiedział dla CNN Business Narayana Kocherlakota, były prezes Fed w Minneapolis.

Powell zapewnia jednak, że Fed będzie nadal prowadził politykę pieniężną niepodatną na naciski polityczne.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA