Gospodarka - Świat

Miliarderzy stali się bogatsi w trakcie kryzysu

Majątki najbogatszych Amerykanów mocno się powiększyły przez pół roku pandemii koronawirusa, choć gospodarka doznała potężnego wstrząsu.

Jeśli można mówić o największych "wygranych" pandemii, to należałoby do nich zaliczyć Jeffa Bezosa, właściciela koncernu Amazon

Foto: Bloomberg

W ciągu sześciu miesięcy zakończonych 15 września 2020 r. majątki 643 amerykańskich miliarderów zwiększyły się o 29 proc. do 3,8 bln dolarów - mówi raport opracowany przez amerykański lewicowy think-tank Institute for Policy Studies oraz organizację Americans for Tax Fairness. Wyliczenia te są oparte m.in. na zestawieniach miliarderów opracowanych przez magazyn "Forbes". W ciągu sześciu miesięcy pandemii Covid-19 majątki miliarderów z USA powiększyły się więc łącznie o większą kwotę niż wynosi nominalny PKB Arabii Saudyjskiej i zbliżyły się do zeszłorocznego poziomu PKB Niemiec. Pół roku wcześniej były one nieco większe od nominalnego PKB Wielkiej Brytanii.

Jeśli można mówić o największych "wygranych" pandemii, to należałoby do nich zaliczyć Jeffa Bezosa, właściciela koncernu Amazon. Jego majątek powiększył się w pół roku o 73,2 mld dol. do 186,2 mld dol. Bezos jest na pierwszym miejscu w zestawieniach miliarderów "Forbesa" i Bloomberga. To m.in. skutek tego, że akcje Amazonu zyskały w tym roku około 40 proc. Jego spółka mocno korzystała z towarzyszącego pandemii Covid-19 boomu na handel internetowy. Jego była żona MacKenzie Scott Bezos, zwiększyła w tym czasie swój majątek (w dużej części akcje Amazonu, które dostała w wyniku rozwodu) z 36 mld dol. do 59,9 mld dol. Majątek Billa Gatesa, założyciela Microsoftu, powiększył się w ciągu sześciu miesięcy o 18,3 mld dol. do 116,3 mld dol. Inny cyfrowy potentat - Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, powiększył w tym czasie majątek o 45,9 mld dol., do 100,6 mld dol.

Mocno wzbogacił się również Elon Musk, założyciel Tesli. Jego majątek wzrósł w pół roku o niemal 274 proc., do 92 mld dol. Pod względem procentowego przyrostu bogactwa wyprzedził go jednak Daniel Gilbert, współzałożyciel firmy Quicken Loans, udzielającej pożyczek hipotecznych. Zwiększył on swoje bogactwo w pół roku o 672 proc. do 50,2 mld dol.

Wzrost majątków najbogatszych Amerykanów to skutek m.in. szybkiego odbicia na giełdzie. Przez ostatnie pół roku nowojorski indeks S&P 500 wzrósł o blisko 40 proc. Nasdaq Composite zyskał w tym czasie 56 proc., choć przecież doznał we wrześniu dużej przeceny.

"Rynek akcji, na którym miliarderzy mają zainwestowaną dużą część swoich pieniędzy mocno tracił na początku pandemii. Sześć kolejnych miesięcy wzrostów było jednak nie tylko odrobieniem tamtych strat. Miliarderzy są obecnie o 680 mld dol., czyli o 22 proc., bogatsi niż byli w lutym 2019 r." - piszą analitycy Institute for Policy Studies oraz Americans for Tax Fairness.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.