Chiny. Dane o eksporcie znacząco pobiły prognozy analityków

Deprecjacja juana wspierała eksport w lipcu. Prognozy mówią, że waluta może wciąż tanieć.

Publikacja: 09.08.2019 05:03

Chiny. Dane o eksporcie znacząco pobiły prognozy analityków

Foto: Bloomberg

W lipcu chiński eksport wzrósł o 3,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Jest to najwyższe tempo wzrostu od marca i świadczy o tym, że są chętni na chińskie towary pomimo sporu handlowego z USA.

Wyniki azjatyckiego giganta gospodarczego znacznie odbiegają od oczekiwań rynkowych. Analitycy ankietowani przez Reutersa prognozowali, że chiński eksport spadnie o 2 proc. rok do roku. Pomogło to azjatyckim indeksom lekko odreagować ostatnie spadki. Indeks Shanghai Composite wzrósł o blisko 1 proc., Nikkei o 0,4 proc., a Kospi o 0,7 proc.

Wystąpił natomiast spadek importu o 5,6 proc. w ujęciu rok do roku, co podkreśla słabnący popyt wewnątrz Chin. Spadek był natomiast mniejszy niż 8,3 proc. prognozowane przez analityków i 7,3 proc. odnotowane w czerwcu.

Dane pokazały, że nadwyżka Chin w handlu z USA wyniosła w lipcu 27,97 mld USD, czyli mniej niż 29,92 mld USD osiągnięte miesiąc wcześniej. Od stycznia do lipca nadwyżka ta wciąż jest wysoka – sięgnęła 168,5 mld USD, co oznacza występowanie ciągłej nierównowagi w handlu i jest podstawą do działań administracji Donalda Trumpa w wojnie handlowej między mocarstwami.

Specjaliści z Allianz Global Investors twierdzą, że to słabszy chiński juan w stosunku do dolara i innych walut pomógł chińskim producentom sprzedać więcej towarów za granicą.

W czwartek Ludowy Bank Chin po raz pierwszy od ponad dekady ustalił dzienną stopę referencyjną na poziomie ponad 7 juanów w stosunku do dolara. Analitycy z Capital Economics przewidują, że w przyszłym roku kurs juana może sięgnąć 7,5 juana w stosunku do dolara amerykańskiego, jeśli dojdzie do głębszej eskalacji napięć w handlu. To oznaczałoby dalsze osłabianie juana i szansę na utrzymanie chińskiej przewagi w międzynarodowym handlu.

– Najpotężniejszym narzędziem politycznym do dyspozycji chińskich urzędników jest kurs walutowy, ponieważ słabość waluty bezpośrednio zrównoważyłaby znaczny wpływ ceł – twierdzi Julian Evans-Pritchard, starszy ekonomista ds. Chin w Capital Economics.

Właśnie przy pomocy ceł Amerykanie próbują powstrzymać ekspansję chińskich towarów na swoim rynku. Ostatnio Trump zapowiedział objęcie od września 10-proc. cłami chińskich towarów o wartości 300 mld USD. DOS

Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE