Gospodarka - Świat

Volkswagen z dużą stratą za półrocze

Koncern Volkswagen poniósł w I półroczu stratę operacyjną 800 mln euro. Strata przed opodatkowaniem wyniosła 1,4 mld euro. W takim samym okresie rok wcześniej koncern miał 10 mld euro zysku. Największy producent samochodów na świecie mocno odczuł więc skutki pandemii i towarzyszącego jej kryzysu gospodarczego. Jego sprzedaż spadła w I półroczu aż o 23,2 proc. r./r.
Foto: AFP

– I połowa roku była jednym z najtrudniejszych okresów w historii naszej spółki. Jednocześnie wprowadziliśmy jednak kompleksowe rozwiązania mające na celu redukcję koszów i zabezpieczenie płynności, co pozwoliło do pewnego stopnia ograniczyć wpływ pandemii na nasz biznes. Ze względu na pozytywny trend w naszym biznesie w ostatnich tygodniach i wprowadzenie na rynek wielu atrakcyjnych modeli, patrzymy z ostrożnym optymizmem na II połowę roku – stwierdził Frank Witter, członek zarządu Grupy Volkswagen odpowiedzialny za finanse oraz IT.

Spółka spodziewa się, że cały 2020 r. będzie dla niej zyskowny. Będzie jednak obniżać dywidendę. Na wrześniowym walnym zgromadzeniu władze Volkswagena zaproponują zmniejszenie jej z 6,5 euro na akcję do 4,8 euro. Od początku roku akcje tego koncernu staniały na giełdzie we Frankfurcie o 21 proc. Podczas czwartkowej sesji zniżkowały nawet o ponad 6 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.