Gospodarka - Świat

Azjatyckie banki centralne zwiększają rezerwy

Rezerwy banków centralnych z azjatyckich rynków wschodzących wzrosły w maju do 5,82 bln USD, czyli najwyższego poziomu od sierpnia 2014 r. Wyłączając z tych statystyk Ludowy Bank Chin, rezerwy zwiększyły się do rekordowego poziomu 2,6 bln USD. Banki centralne z krajów Azji w ten sposób mogą przygotowywać się na wypadek zacieśniania polityki pieniężnej przez amerykański Fed.
Foto: Bloomberg

- O ile część z tego wzrostu rezerw może odzwierciedlać osłabienie dolara oraz wzrost eksportu, to decydenci wyraźnie przygotowują linie obrony. Gospodarki wschodzące wyraźnie wzięły przykład z przeszłości. Wiedzą jakie mogą być skutki ewentualnych zmian w polityce pieniężnej banków centralnych państw rozwiniętych, w tym potencjalnych skutków ograniczania QE przez Fed lub podwyżki przez niego stóp – twierdzi Nicholas Mapa, ekonomista ING.

W Indiach rezerwy walutowe przekroczyły 600 mld USD i w tym roku przez pewien czas były większe niż rosyjskie. Na Filipinach rezerwy mogą wzrosną w tym roku do 141 mld USD a na Tajwanie zwiększyły się w maju do 542,98 mld USD. W Korei Płd. sięgnęły rekordowego poziomu 456,46 mld USD.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.