Gospodarka - Świat

Strefa euro: Dobre dane z przemysłu

Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w kwietniu o 0,8 proc. m./m., po zwyżce o 0,4 proc. w marcu. Średnio prognozowano jej wzrost o 0,3 proc. Licząc rok do roku, produkcja zwiększyła się aż o 39,3 proc., ale był to wzrost liczony od niskiej bazy, czyli od okresu covidowego lockdownu.
Foto: AdobeStock

Największy jej wzrost rok do roku odnotowano we Włoszech (79,5 proc.) a najniższy w Danii (3,1 proc.). W całej UE zwiększyła się o 38,7 proc. r./r. i 0,5 proc. m./m. W nienależącej do strefy euro Polsce produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu, według Eurostatu, o 45,2 proc. r./r., ale licząc m./m. spadła o 0,7 proc.

- To zachęcają oznaka ożywienia gospodarczego, które towarzyszy wzrostowi tempa szczepień i łagodzeniu restrykcji. Spodziewamy się, że wzrost PKB strefy euro sięgnie w 2021 r. 4,3 proc. - twierdzi Josie Dent, ekonomistka z think-tanku CEBR.

Analitycy zwracają jednak uwagę, że w nadchodzących miesiącach ożywienie w europejskim przemyśle może być hamowane przez zakłócenia w łańcuchach dostaw przejawiające się m.in. niedoborami na rynku mikroprocesorów.

- Wzrost produkcji był zróżnicowany pomiędzy dużymi rynkami, które zostały w różnym stopniu dotknięte niedoborami.Niemiecka produkcja była poważnie zakłócona przez braki półprzewodników wykorzystywanych przez przemysł motoryzacyjny. To przyczyniło się do jej spadku w kwietniu.Tymczasem Hiszpania i Włochy doświadczyły wzrostu a Francja stagnacji. Jak na razie więc wzrost produkcji w strefie euro jest hamowany przez ograniczenia w dostawach - przypomina Bert Colijn, ekonomista ING. Jego zdaniem perspektywy dla europejskiego przemysłu są optymistyczne a produkcja powinna bardzo pozytywnie wpłynąć na PKB strefy euro w drugim kwartale. - Spodziewamy się, że produkcja będzie rosła z powodu dużego popytu, małych zapasów oraz przedłużających się czasów realizacji - dodaje Colijn.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.