Gospodarka - Świat

Brytyjska droga do ożywienia

Zjednoczone Królestwo nie miało przez ostatni rok dobrej prasy ze względu na brexit i pandemię. Wygląda jednak na to, że wychodzi już z kryzysu i może wypracować solidny wzrost PKB.

Brytyjczycy mogą już napić się piwa w pubach. Na razie tylko w ich ogródkach piwnych, ale być może pod koniec czerwca już pod dachem. Wielu Europejczyków może im zazdrościć odzyskanej swobody.

Foto: AFP

Niezależnie od tego, jak oceniamy brexit (a powodów, by oceniać go negatywnie, jest wiele), to Wielka Brytania wydaje się być obecnie znacznie bliżej wyjścia z kryzysu koronawirusowego niż Unia Europejska. W poniedziałek rozpoczął się bowiem w Wielkiej Brytanii drugi etap odmrażania gospodarki. Można już się tam napić piwa w pubie, pójść na siłownię czy do fryzjera, przed modnymi sklepami na londyńskiej Oxford Street ustawiają się spore kolejki. Rządowy harmonogram przewiduje, że najwcześniej od 17 maja zostaną zniesione restrykcje dotyczące kontaktów międzyludzkich na świeżym powietrzu, wewnątrz pubów i restauracji będzie mogło się spotykać do sześciu osób, a hotele znów będą czynne. Być może 21 czerwca zostaną zniesione ostatnie restrykcje dotyczące kontaktów społecznych. Jest to możliwe, gdyż już ponad 40 mln Brytyjczyków przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Naukowcy z University Collage London szacują natomiast, że populacja Wielkiej Brytanii mogła już 12 kwietnia osiągnąć tzw. odporność stadną na Covid-19, czyli że 75 proc. mieszkańców nabyło przeciwciała albo po przejściu infekcji, albo po zaszczepieniu. (Te szacunki są oczywiście kwestionowane, bo oficjalne dane mówią, że Covid-19 przechorowało w Wielkiej Brytanii ponad 4 mln ludzi). Liczba nowych zakażeń spadła już jednak poniżej 2 tys. dziennie i wróciła do poziomu z sierpnia 2020 r. Wszyscy liczą, że kraj uniknie kolejnej fali, choć oczywiście ten optymizm może zostać poważnie zakłócony przez ewentualne nowe mutacje koronawirusa.

Światło w tunelu

Pierwsze miesiące roku były dla gospodarki brytyjskiej kiepskie. Na długi lockdown nałożyły się pierwsze negatywne skutki brexitu. W styczniu brytyjski eksport do Unii Europejskiej spadł aż o 40,7 proc. m./m., według zaś sondażu Brytyjskiej Izby Handlu (BCC) 41 proc. eksporterów odnotowało w pierwszych trzech miesiącach roku spadek sprzedaży do krajów UE. (Luty przyniósł jednak odbicie w eksporcie do Unii o 47 proc.). Wciąż nie została do końca rozwiązana sprawa dostępu firm finansowych z londyńskiego City do rynku unijnego, a kwestia granicy celnej w Irlandii Północnej przyczyniła się w ostatnich dniach do wywołania przez protestanckich lojalistów zamieszek w Ulsterze. Czynniki związane z brexitem coraz słabiej wpływają już jednak na gospodarkę brytyjską, a w oczach opinii publicznej zostały przesłonięte m.in. przez konflikt z Unią o szczepionki koncernu AstraZeneca. Brytyjczycy mają poczucie, że radzą sobie z programem szczepień lepiej niż unijni biurokraci.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.