REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

1,1 mld euro kary dla Apple’a

Mimo trwającej epidemii koronawirusa, francuski regulator antymonopolowy nie traci czasu i nakłada na producenta iPhonów rekordową karę w wysokości 1,1 mld euro. Notowania Apple’a na początku poniedziałkowej sesji spadają o ponad 10 proc.
Foto: AFP

Francuski urząd ds. konkurencji stwierdził, że amerykański gigant z Doliny Krzemowej stosował praktyki antykonkurencyjne. Według organu Apple spiskował z dwoma hurtownikami - Tech Data i Ingram Micro, którzy zgodzili się na zmowę cenową. Duet również został ukarany grzywnami w wysokości odpowiednio 76,1 i 63 mln euro.

- Apple wraz z jego dwoma hurtownikami zgodzili się nie konkurować ze sobą, a także zmusili dystrybutorów, by także ze sobą nie konkurowali cenowo, sterylizując rynek produktów Apple - powiedziała Isabelle de Silva, szefowa francuskiej agencji.

Grzywna pojawia się w czasie, gdy koncern, podobnie jak inne spółki z całego świata, zmaga się ze skutkami epidemii. Apple poinformował, że do 27 marca zamyka setki sklepów poza Chinami kontynentalnymi, a pracownicy przechodzą na tryb pracy zdalnej w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Grzywna dla Apple'a jest rekordowa i znacząco przekracza poprzedni rekord jeśli chodzi o karę nałożoną na pojedynczą spółkę. W 2015 r. Francja nałożyła karę w wysokości 350 mln euro na Orange. Łączna kara dla Apple'a i dwóch firm również jest najwyższa w historii. W 2014 r. organ nałożył 951,2 mln euro kary na 11 producentów szamponów i past do zębów.

To także kolejny cios dla gigantów z Doliny Krzemowej. W grudniu urząd nałożył na Google'a grzywnę w wysokości 150 mln euro. Powodem było naruszenie przepisów dotyczących zachowania konkurencyjności oraz niejasne zasady stosowane w ramach platformy Google Ads.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA