REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Financial Times: Wieprzowina i kurczaki

Komplikacje spowodowane epidemią koronawirusa w Chinach skutkują między innymi tym, że spadają ceny tamtejszych kurczaków, a wieprzowina nadal drożeje.
Foto: AFP

Oba te mięsa podrożały w 2019 r. po tym, jak afrykański pomór świń drastycznie zmniejszył hodowlę i w rezultacie produkcję wieprzowiny. Ale w tym roku kurczaki szybko tanieją, bo spada na nie popyt w restauracjach ze względów zdrowotnych. A w styczniu znacząco zwiększono produkcję w ramach przygotowań do obchodów Księżycowego Nowego Roku, brutalnie zakłóconych przez wybuch epidemii. Spadek cen zmniejszył zyski producentów drobiu, a ci w panice dokonali rzezi kurczaków, co jeszcze bardziej zwiększyło podaż.

Na rynku wieprzowiny natomiast uwolnienie państwowych rezerw pod koniec minionego roku przyczyniło się do spadku cen tego mięsa, ale teraz znowu ono drożeje. Koronawirus zakłóca dostawy wieprzowiny do konsumentów, bo zablokowane są liczne drogi i szlaki kolejowe, a z tego samego powodu trudniej jest dostarczyć pasze hodowcom. JB

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA