Gospodarka - Świat

Trudne śledztwo SEC

Śledczy amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) przeprowadzają przegląd publikowanych w mediach społecznościowych postów dotyczących akcji spółek GameStop oraz AMC Entertainment, aby sprawdzić, czy nie spełniały one przesłanek oszustwa.
Foto: AFP

Jednocześnie eksperci analizują publikowane przez spółki dane handlowe celem wykazania tego, jak duży wpływ na wzrost kursu powyższych firm miały informacje udostępniane m.in. na Reddicie.

Zgodnie z oświadczeniem pełniącej obowiązki przewodniczącej SEC Allison Herren Lee, agencja przygląda się „zgodności z obowiązkami regulacyjnymi, odpowiedniemu ujawnieniu ryzyka oraz ustaleniu, czy w tym wypadku doszło do manipulacji". Zdaniem m.in. Carsona Blocka, inwestora słynącego z krótkiej sprzedaży, dominująca narracja mówiąca o tym, że to inwestorzy indywidualni doprowadzili do wzrostu kursu wspomnianych firm wcale nie musi być prawdziwa. Uważa on, że w przedsięwzięcie zaangażowane mogły być też instytucje, które albo skorzystały z sytuacji panującej na rynku, albo ją podsycały. Następne wątpliwości dotyczą serwisu Reddit, którego przedstawiciele potwierdzili, że na grupie WallStreetBets (właśnie tam swoje działania koordynowali inwestorzy) posty publikowane były przez boty. Świadczy o tym fakt, że niektóre treści były blokowane automatycznie przez system moderacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.