Gospodarka - Świat

PKB strefy euro nieco lepszy od prognoz

PKB strefy euro spadł w czwartym kwartale o 0,7 proc. kw./kw. Średnia prognoz analityków wskazywała na spadek o 1 proc. Licząc rok do roku spadek sięgnął 5,1 proc. a przez cały 2020 rok gospodarka eurolandu skurczyła się o 6,8 proc.
Foto: AFP

Na lepszy od prognoz wynik gospodarczy dla strefy euro za czwarty kwartał miało duży wpływ to, że opublikowane wcześniej dane z Niemiec i z Hiszpanii były lepsze niż oczekiwano. Wzrost PKB Niemiec sięgnął 0,1 proc. kw./kw. a Hiszpanii 0,4 proc.

- Spadek PKB w czwartym kwartale był zbliżony do naszej prognozy oraz do konsensusu przewidywań analityków, ale dużo ważniejsze jest to, co stanie się w pierwszym kwartale i później. Dane sondażowe sugerują, że aktywność gospodarcza znacząco spadła w styczniu, ale nie spodziewamy się, by dalej spadała. Restrykcje pandemiczne nie zostały przecież zaostrzone dramatycznie a rządy chcą uniknąć takich zakazów, jakie wprowadziły w pierwszej połowie 2020 roku. Trzymamy się więc obecnie naszej prognozy mówiącej, że PKB spadnie tylko o około 0,5 proc. kw./kw. w pierwszym kwartale – twierdzi Jack Allen-Reynolds, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

We wtorek rano opublikowano również dane o PKB Włoch za czwarty kwartał. Spadł on o 2 proc. kw./kw., gdy średnio oczekiwano spadku o 2,2 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.