Gospodarka - Świat

Musk wzmocnił bitcoina

Bitcoin rósł o 20 proc. po tym, jak Elon Musk dodał go do swojego "biografii" na Twitterze, publikując tweeta: „Z perspektywy czasu było to nieuniknione”.
Foto: Bloomberg

Bitcoin poszybował w górę aż o 20 proc. w piątek po tym, jak Elon Musk dodał hashtag #bitcoin do swojej biografii na Twitterze.

Według danych z witryny branżowej CoinDesk, wirtualna waluta wzrosła nagle około 3:30 rano czasu wschodniego, dodając 5000 USD w ciągu godziny, aby handlować po 37 299 USD. O godzinie 6:55 ET, w ciągu ostatnich 24 godzin kurs był prawie 18 proc. wyższy i osiągnął poziom 36 905 USD. Musk dodał bitcoina do swojej biografii na Twitterze w piątek rano. Wysłał również tajemniczy tweet, w którym napisał: „Z perspektywy czasu było to nieuniknione".

Akcja cenowa Bitcoina została stosunkowo przytłumiona przed piątkiem. Najcenniejsza kryptowaluta na świecie osiągnęła rekordowy poziom 41 940 USD na początku tego miesiąca, a tydzień później gwałtownie spadła. W zeszłym tygodniu na krótko spadła poniżej poziomu 30 000 dolarów. Cyfrowa moneta nadal jest o około 13 proc. tańsza od swojego rekordowego maksimum, ale wzrosła o około 25 proc. od początku roku. Bitcoin wzrósł ponad czterokrotnie w ciągu 2020 roku, a zwiększone inwestycje instytucjonalne były siłą napędową rajdu.

To nie pierwszy raz, kiedy nawyki Muska związane z tweetowaniem doprowadziły do gwałtownego wzrostu ceny akcji. Przedsiębiorca ostatnio pomógł przedłużyć wzrost kursu akcji GameStop po godzinach we wtorek, po tweetowaniu „GameStonk" i utworzeniu linku do społeczności WallStreetBets Reddit.

Akcje polskiego CD Projekt wzrosły w czwartek aż o 12,6 proc. po tym, jak Musk napisał na Twitterze, że polubił grę firmy „Cyberpunk 2077".

Dodanie bitcoinów przez Muska do swojego profilu na Twitterze nastąpiło po wielu spekulacjach na temat tego, czy dyrektor generalny Tesli kupi bitcoiny, czy też doda kryptowalutę do bilansu firmy zajmującej się samochodami elektrycznymi.

Miliarder trafił na pierwsze strony gazet po wymianie zdań na Twitterze z Michaelem Saylorem, prezesem firmy programistycznej MicroStrategy w zeszłym miesiącu, po tweecie sugerującym, że kusiło go kupowanie bitcoinów. Wraz z firmą Square, fintechową firmą Jacka Dorseya, MicroStrategy wykorzystała swój własny bilans do zakupu bitcoinów w zeszłym roku.

„Jeśli chcesz wyświadczyć swoim akcjonariuszom przysługę w wysokości 100 miliardów dolarów, zamień bilans TSLA w USD z USD na #BTC" - powiedział wówczas Saylor. W odpowiedzi Musk napisał: „Czy tak duże transakcje są w ogóle możliwe?"

MicroStrategy organizuje w przyszłym tygodniu wydarzenie zatytułowane „Bitcoin dla korporacji". Zapytany przez Morgana Brennera z CNBC, które firmy wezmą udział, Saylor po prostu powiedział, że będzie „tysiące dyrektorów, urzędników i dyrektorów oraz doradców korporacji". Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie na początku tego miesiąca, po wzroście akcji Tesli, dzięki czemu jego wartość netto przekroczyła wartość prezesa Amazon, Jeffa Bezosa.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.