Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Christine Lagarde, szefowa EBC.
Bank zaznaczył jednak, że program QE nie musi zostać zrealizowany w pełni, jeśli dojdzie do szybkiej i silnej poprawy sytuacji gospodarczej. Ta zapowiedź przyczyniła się w czwartek do lekkiego umocnienia euro wobec dolara. Po południu za 1 euro płacono 1,21 USD.
– Spływające dane gospodarcze, wyniki sondaży oraz wskaźniki wysokiej częstotliwości sugerują, że nasilenie się pandemii i towarzyszące mu bardziej intensywne środki zapobiegawcze najprawdopodobniej doprowadziły do spadku aktywności gospodarczej w IV kwartale 2020 r. i spodziewamy się, że będą ciążyć jej również w pierwszym kwartale tego roku – stwierdziła Christine Lagarde, szefowa EBC na czwartkowej konferencji prasowej. Bank trzyma się jednak swoich prognoz z grudnia mówiących m.in., że PKB strefy euro wzrośnie w tym roku o 3,9 proc. – W średnim terminie ożywienie w gospodarce strefy euro powinno być wspierane przez korzystne warunki finansowania, ekspansywną politykę fiskalną oraz odbicie popytu, które nastąpi wraz z cofnięciem środków zapobiegawczych oraz spadkiem niepewności – prognozuje Lagarde.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.