Gospodarka - Świat

Chińska strategia walki z covidem zagrożeniem dla wzrostu PKB

Lokalne lockdowny uderzają w dużo większym stopniu w sektor usług i nastroje konsumentów niż w przemysł.
Foto: Bloomberg

Chińska strategia tłumienia za pomocą lockdownów nawet najmniejszych ognisk infekcji Covid-19 jest poważnym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego w Chinach – oceniają analitycy. Obecnie w Państwie Środka lockdownem są objęte obszary zamieszkiwane przez ponad 20 mln ludzi, w tym miasto Xian i część portowej metropolii Tianjin (położonej 130 km od Pekinu). W ostatnich tygodniach lockdown zakłócił m.in. pracę wielkiego morskiego terminalu kontenerowego w Ningpo. Problem ten może dotknąć innych portów, choćby Dalian, w którym odkryto nowe ognisko zakażeń.

Lokalne lockdowny wprowadzane przez chińskie władze stały się dla analityków Goldman Sachs argumentem za obcięciem prognozy wzrostu PKB Chin na 2022 r. z 4,8 proc. do 4,3 proc. Szacują oni, że restrykcje antycovidowe zetną ze wzrostu gospodarczego 0,9 pkt proc., ale około połowa z tego wpływu zostanie zniwelowana przez luzowanie polityki pieniężnej. Eksperci Eurasia Group uznali natomiast chińską politykę pandemiczną i mogące być jej skutkiem zaburzenia w łańcuchach dostaw za największy czynnik ryzyka w 2022 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.