Gospodarka - Kraj

Wzrost gospodarczy wciąż na cztery z plusem

W III kwartale nie doszło do ostrego wyhamowania wzrostu polskiego PKB, a w ostatnim kwartale też jest to mało prawdopodobne.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Obraz sytuacji w polskiej gospodarce w III kwartale dopełniły wtorkowe dane dotyczące produkcji budowlanej we wrześniu. Okazały się lepsze od oczekiwań większości ekonomistów. Miłą niespodziankę sprawił również pierwszy sygnał dotyczący sytuacji na początku IV kwartału – październikowy odczyt ankietowego wskaźnika koniunktury.

Inwestycje tracą rozpęd

Jak podał we wtorek GUS, produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się we wrześniu o 7,6 proc. rok do roku, po zwyżce o 2,7 proc. w sierpniu. Tylko dwóch spośród 24 ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów spodziewało się wyższego odczytu. Przeciętnie szacowali, że produkcja budowlana wzrosła o 6,6 proc. rok do roku. Wygląda więc na to, że odbicie aktywności w budownictwie to coś więcej niż odzwierciedlenie korzystnego układu kalendarza (wrzesień liczył o jeden dzień roboczy więcej niż w 2018 r., podczas gdy sierpień miał o jeden dzień mniej).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.