Gospodarka - Kraj

Wzorce konsumpcji mieszają w danych

Rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej mogą oznaczać, że słabnie konsumpcja, główny motor wzrostu PKB. Nie jest to jednak przesądzone.
Foto: Adobestock

Sprzedaż detaliczna w sklepach zatrudniających co najmniej dziewięć osób zwiększyła się we wrześniu w ujęciu realnym (czyli po korekcie o wpływ zmian cen) o 4,3 proc. rok do roku, po zwyżce o 4,4 proc. w sierpniu. To wynik istotnie poniżej najbardziej nawet pesymistycznych szacunków ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet". Przeciętnie oczekiwali oni odczytu na poziomie 6,6 proc. rok do roku.

Masowa dieta

Wolniej niż we wrześniu sprzedaż rosła w tym roku tylko w dwóch miesiącach: w marcu (1,8 proc. rok do roku) i w czerwcu (3,7 proc.). W obu przypadkach był to jednak efekt niesprzyjającego handlowi układu świąt i związanych z tym urlopów. W sierpniu rozczarowujący wynik sprzedaży można było tłumaczyć mniejszą niż rok wcześniej liczbą dni roboczych. We wrześniu jednak układ kalendarza był sprzyjający – dni roboczych było więcej niż w tym samym miesiącu ub.r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.