REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Większa oszczędność nie zdusi konsumpcyjnego boomu

Polacy chcą więcej oszczędzać. Ekonomiści podtrzymują jednak prognozy, wedle których konsumpcja będzie nadal szybko rosła.
Foto: Adobestock

Skłonność konsumentów nad Wisłą do oszczędzania jeszcze nigdy nie była tak wysoka, jak dziś. Tak sugerują ich odpowiedzi na pytanie, czy najbliższych 12 miesięcy będzie dobrym czasem na oszczędzanie. We wrześniu odsetek ankietowanych przez GUS, którzy odpowiedzieli twierdząco, przewyższył o 7,5 pkt proc. odsetek respondentów, którzy odpowiedzieli przecząco. Był to dopiero czwarty raz, gdy wskaźnik ten był na plusie. Od 2010 r. średnio wynosił -25 pkt proc., co oznacza, że przewagę mieli ci konsumenci, którzy uważali okoliczności za niesprzyjające oszczędzaniu.

Oszczędności na dnie

Do zmiany doszło pomimo tego, że realne stopy procentowe wskutek wzrostu inflacji w ostatnich miesiącach znalazły się wyraźnie poniżej zera. Nic też nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić, bo Rada Polityki Pieniężnej – jak oczekują powszechnie ekonomiści – w przewidywalnej przyszłości stóp procentowych nie podniesie. To nie sprzyja oszczędzaniu w najbardziej rozpowszechnionej nad Wisłą formie, czyli na lokatach bankowych. Skąd więc nagły przypływ skłonności Polaków do oszczędzania? Prawdopodobnie jest to efekt rozszerzenia programu 500+ na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodów rodziny. – Uboższe gospodarstwa domowe mają mniejszą skłonność do oszczędzania. Teraz transfery z 500+ będą w większym niż dotąd stopniu trafiały do lepiej sytuowanych rodzin, więc mogą być w większej części zaoszczędzone – tłumaczy Krystian Jaworski, ekonomista z banku Credit Agricole. – Ogólnie dobra sytuacja na rynku pracy i wypłaty z 500+ sprawiają, że czas na oszczędzanie jest dobry.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA