Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Skłonność konsumentów nad Wisłą do oszczędzania jeszcze nigdy nie była tak wysoka, jak dziś. Tak sugerują ich odpowiedzi na pytanie, czy najbliższych 12 miesięcy będzie dobrym czasem na oszczędzanie. We wrześniu odsetek ankietowanych przez GUS, którzy odpowiedzieli twierdząco, przewyższył o 7,5 pkt proc. odsetek respondentów, którzy odpowiedzieli przecząco. Był to dopiero czwarty raz, gdy wskaźnik ten był na plusie. Od 2010 r. średnio wynosił -25 pkt proc., co oznacza, że przewagę mieli ci konsumenci, którzy uważali okoliczności za niesprzyjające oszczędzaniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?