Gospodarka - Kraj

Budżet w 2020 roku bez deficytu

Rząd przed wyborami będzie chciał się pochwalić, że odpowiedzialnie zarządza finansami i mimo rosnących transferów społecznych potrafi zrównoważyć budżet – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu".

Premier Mateusz Morawiecki może sam pokierować Ministerstwem Finansów po wybraniu Mariana Banasia na szefa NIK albo awansuje jeden z wiceministrów.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Już na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zająć ma się planem finansowym państwa na 2020 r. Jak dowiedzieliśmy się ze źródeł zbliżonych do rządu, będzie to projekt, w którym nie przewidziano deficytu – dochody mają pokryć wszystkie wydatki. To pierwsza taka sytuacja, by rząd przedstawiał propozycję budżetu bez ujemnego wyniku.

Możliwe, ale trudne

Z naszych ustaleń wynika, że politycy PiS chcą w ten sposób pokazać, iż z jednej strony odpowiedzialnie zarządzają finansami państwa, a z drugiej impuls fiskalny w postaci tzw. piątki Kaczyńskiego został uruchomiony w doskonałym momencie. To znaczy, że pomimo spowolnienia gospodarka wciąż kręci się na tyle, by zapewnić kasie państwa odpowiednie dochody.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.