Gospodarka - Kraj

PKO BP prognozuje wyraźne spowolnienie gospodarcze w 2020 r.

– W tym roku PKB wzrośnie realnie o 4,6 proc. wobec 5,1 proc. w 2018 r., zaś w przyszłym roku – o 3,7 proc. – prognozują ekonomiści PKO BP w przedstawionym w czwartek „Kwartalniku Ekonomicznym".

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, chwali rządowy pakiet 0 i jego wpływ na gospodarkę.

Foto: Archiwum, Jerzy Dudek

Takie spowolnienie będzie efektem przede wszystkim sytuacji na globalnych rynkach. – Widzimy gorsze perspektywy rozwoju dla światowej gospodarki – wyjaśniał Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. – Oprócz eskalacji sporu handlowego między USA a Chinami pojawiają się nowe ryzyka, takie jak spór na linii Japonia – Korea Południowa, i coraz większe zagrożenie ze strony nowych władz Wielkiej Brytanii realizacji scenariusza tzw. twardego brexitu. To z kolei generuje niepewności w biznesie nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w innych krajach – dodał Bujak.

Jednocześnie podkreślał, że nawet przy mniejszej dynamice PKB polska gospodarka może pochwalić się sporą odpornością na spowalniającą w dużo większym zakresie gospodarkę Europy. I co ciekawe, w tym i przyszłym roku będziemy należeć do grona najszybciej rozwijających się krajów OECD czy UE. Pomaga w tym zmieniająca się struktura naszej gospodarki w kierunku produkcji dóbr o wyższej wartości dodanej, a także zapowiedziany przez rząd pakiet fiskalny 0, czyli m.in. rozszerzenie 500+ na wszystkie dzieci oraz obniżka podatków. – Ten pakiet pojawia się w idealnym momencie, bo jego skutki będą najbardziej widoczne w gospodarce w ciągu najbliższych kwartałów – mówił Bujak.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.