REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Kontrowersyjna decyzja RPP

Zerowe stopy zagościły nad Wisłą...

Obniżki stóp to niejedyne antykryzysowe narzędzie RPP. NBP prowadzi też skup obligacji na rynku wtórnym. Wydał na ten cel już ponad 85 mld zł.

Foto: materiały prasowe

Załamanie aktywności w polskiej i globalnej gospodarce grozi spadkiem inflacji poniżej celu NBP. Aby temu zapobiec, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych. Stopę referencyjną NBP obniżyła o 0,4 pkt proc., do 0,1 proc. Od początku kryzysu wywołanego przez pandemię Covid-19 obcięła ją już trzy razy, łącznie o 1,4 pkt proc.

Czwartkowa decyzja to duża niespodzianka. Zaledwie jeden spośród 25 ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów – Jakub Borowski z Credit Agricole – spodziewał się takiego ruchu. Reszta zakładała, że RPP będzie chciała poczekać na efekty swoich poprzednich decyzji, a głównym narzędziem stymulowania gospodarki będzie prowadzony od marca program skupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym (określany mianem QE).

Foto: GG Parkiet

RPP w komunikacie napisała, że jej działania sprzyjają stabilności systemu finansowego. W przypadku czwartkowej decyzji ekonomiści nie mają jednak co do tego pewności. Wielu z nich wskazuje, że tak niskie stopy procentowe negatywnie wpływają na rentowność banków i w rezultacie mogą hamować akcję kredytową, zamiast ją pobudzać. W reakcji na obniżkę stóp w czwartek mocno potaniały akcje banków. Skupiający je indeks, który rano był na plusie, stracił 2,5 proc.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA