Gospodarka - Kraj

Jest harmonogram luzowania obostrzeń

Rząd ogłosił w środę harmonogram odmrażania gospodarki. Za 10 dni ruszą hotele i pensjonaty, ale gastronomia i branża fitness na powrót do w miarę normalnego funkcjonowania poczekają jeszcze prawie miesiąc.

Premier Mateusz Morawiecki.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Dane o nowych zakażeniach dają podstawy do ostrożnego optymizmu. Wydaje się, że najgorsze jest tu już za nami. Wiele wskazuje, że trzecia fala pandemii ustępuje – mówił w środę w czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Rząd uznał, że umożliwia to stopniowe odmrażanie gospodarki w całym kraju. - Do wyczekiwanego od dawna odmrażania gospodarki musimy jednak podejść z cierpliwością – mówił premier Morawiecki.

Zgodnie z przygotowanym przez rząd harmonogramem od:

• 1 maja - sport na otwartym powietrzu będą mogły uprawiać grupy do 50 osób (obecnie 25). Otwarte zostaną też baseny i inne zamknięte obiekty sportowe dla grup dzieci i młodzieży (limit 50 proc. dostępnych miejsc).

• 4 maja – otwarte będą mogły być galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe (limit 1 osoba na 15 m kw). Tego dnia do szkół podstawowych wróci też nauka stacjonarna dla uczniów klas 1-3. Otwarte zostaną w ograniczonym zakresie galerie sztuki i muzea. Limit osób przebywających w kościołach to 1 osoba na 15 m kw.

• 8 maja – działalność będą mogły wznowić hotele i pensjonaty udostępniając do 50 proc. swoich miejsc. Nadal zamknięta będą w nich strefy restauracyjne i spa.

• 15 maja – zniknie obowiązek noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach. Od tego dnia gości będą mogły zacząć przyjmować bary i restauracje, ale tylko w zewnętrznych ogródkach. możliwe będzie organizowanie przyjęć weselnych i komunijnych, ale też na zewnątrz, z limitem do 25 osób. Działalność wznowić będą mogły teatry i kina, ale w przestrzeni otwartej – obłożenie do 50 proc. miejsc. Dotyczyć to będzie też koncertów i eventów organizowanych na świeżym powietrzu. Zawody sportowe na otwartym powietrzu oglądać będzie mogło do 25 proc. widzów. Wróci też nauka hybrydowa klas 4-8 w szkołach podstawowych i 1-4 w szkołach ponadpodstawowych.

• 29 maja – lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować gości wewnątrz obiektów z tym, że obłożenie nie będzie mogło być wyższe niż 50 proc., zachowany ma być dystans miedzy stolikami. Na imprezach okolicznościowych wewnątrz budynków przebywać będzie mogło do 50 osób. Ruszą kina i teatry – limit publiczności 50 proc. To samo z widownią na otwartych obiektach sportowych. Działalność będą mogły wznowić kluby fitness, siłownie i solaria – limit 1 osoba na 15 m kw. Do nauki stacjonarnej wrócą uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Rząd będzie obserwował skutki wprowadzanych obostrzeń. - Jeśli tendencje spadkowe w zakresie liczby zakażeń utrzymają się, być może będziemy mogli podjąć odważniejsze decyzje w sprawie luzowania obostrzeń – stwierdził Adam Niedzielski, minister zdrowia. Wraz z premierem Morawieckim zachęcali do szczepień, bo – jak mówili - to one pozwolą nam pokonać wirusa i wrócić do normalnego życia.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.