REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Morawiecki: Zamknięcie galerii - do 19 IV, szkół - do 26 IV, granic - do 3 V

Przedłużenie zamknięcia galerii handlowych, kin, teatrów, a także zakładów fryzjerskich i kosmetycznych będzie obowiązywać do 19 kwietnia, zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego i międzynarodowego ruchu kolejowego do 26 kwietnia oraz zamknięcie granic - do 3 maja, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: AFP

"Przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi, ponieważ one działają" - powiedział Morawiecki podczas telekonferencji.

"Do 19 kwietnia obowiązują obostrzenia dotyczące galerii, kin, teatrów, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych oraz punktów usług, a także limity osób w sklepach i w kościołach" – dodał premier.

O 2 tygodnie, do 26 kwietnia przedłużono zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego, a także ruchu kolejowego międzynarodowego. Zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja zamknięte będą granice, wymienił także Morawiecki.

Zakaz imprez masowych obowiązuje aż do odwołania.

"Możliwe, że niektóre obostrzenia będą funkcjonowały jeszcze dłużej. Chcemy po świętach przedstawić bardzo dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej" - zapowiedział także premier.

Od przyszłego czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa

Wszystkie osoby w przestrzeni publicznej będą od przyszłego czwartku miały obowiązek zakrywania ust i nosa, poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Od przyszłego czwartku taki obowiązek będzie dla wszystkich w przestrzeni publicznej" - powiedział Szumowski podczas telekonferencji.

Zalecał, by nadchodzące święta spędzić z osobami, z którymi zamieszkujemy (a nie w szerokim gronie rodzinnym).

Egzaminy maturalne i ósmoklasisty przesunięte na czerwiec

Egzaminy maturalne i ośmioklasisty odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ośmioklasistów. Na pewno zakomunikujemy na trzy tygodnie wcześniej, kiedy te egzaminy się odbędą. Najwcześniej [odbędą się] w czerwcu, raczej w II połowie czerwca" - powiedział Morawiecki podczas telekonferencji.

Minister edukacji Dariusz Pionkowski zaznaczył, że jeżeli odbyłyby się one w II połowie czerwca, to być może nastąpi niewielka korekta terminów przyjęć do szkół średnich i wyższych będzie potrzebna. "Jesteśmy na to przygotowani" - podkreślił.

Szkoły i przedszkola zostaną zamknięte co najmniej do 26 kwietnia. Na czas zamknięcia szkół rodzicom przysługiwać będzie świadczenie opiekuńcze.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA