REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Euler Hermes: Liczba niewypłacalności. Firmy radzą sobie ze wzrostem kosztów

W 2019 r. niewypłacalność ogłosiło w Polsce 977 przedsiębiorstw, minimalnie mniej niż w 2018 r. Biorąc pod uwagę to, że w tym czasie liczba firm wzrosła o 4 proc., a koszty działalności szybko rosły, to jednak niezły wynik.
Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

Jak wynika z informacji publikowanych w Monitorach Sądowych i Monitorach Gospodarczych, które podsumowała we wtorek firma ubezpieczeniowa Euler Hermes, był to pierwszy spadek liczby niewypłacalnych firm po trzech z rzędu latach zwyżek. W 2018 r. odnotowano w Polsce 990 przypadków niewypłacalności, czyli niezdolności do regulowania zobowiązań wobec dostawców, skutkującej upadłością bądź którąś z form postępowania restrukturyzacyjnego.

Spadek liczby niewypłacalnych firm był minimalny (1,3 proc.), ale u progu 2019 r. analitycy EH przewidywali, że rok zakończy się wzrostem liczby takich incydentów o 5-6 proc., po skoku o 10 proc. w 2018 r.

W ocenie analityków EH, główną przyczyną niewypłacalności firm w Polsce jest „trwale niska rentowność wielu firm, a nie otoczenie rynkowe".

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA