Gospodarka - Kraj

Mocny wzrost polskiego eksportu

Polski eksport nie zwalnia tempa. Jak podał w piątek GUS, od stycznia do listopada 2017 roku wartość sprzedaży polskich towarów za granicą sięgnęła 187,7 miliarda euro.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

To o 10,7 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Wciąż udaje się utrzymać dodatnie saldo w wymianie handlowej: po pierwszych jedenastu miesiącach ub. roku wyniosło ponad 1,8 mld euro, choć przed rokiem było znacznie wyższe i przekraczało 3,8 mld euro.

Najważniejszym rynkiem dla polskich eksporterów pozostają kraje Unii Europejskiej. Eksport na te rynki wyniósł 149,7 mld euro, rosnąc rok do roku o 10,4 proc. Z całości eksportu do UE kierowane było 79,8 proc. Sprzedaż na wszystkie rynki rozwinięte wyniosła przeszło 162,3 mld euro  (86,5 proc. całości) i wzrosła – podobnie jak całkowita wartość eksportu – o 10,7 proc. Jeszcze większą, 11,4-procentową dynamikę wzrostu miała sprzedaż do strefy euro. Przekroczyła poziom 107 mld euro.

Bardzo dobrze wypadły wyniki eksportowe w przypadku krajów Europy Środkowo-Wschodniej – GUS uwzględnia w tej grupie Albanię, Białoruś, Mołdawię, Rosję i Ukrainę. Wartość eksportu na te rynki wzrosła w ciągu ostatniego roku o ponad jedną piątą do wartości prawie 11 mld euro. Zdecydowanie wolniej zwiększa się natomiast eksport w przypadku krajów rozwijających się: w ostatnich jedenastu miesiącach ubiegłego roku wyniósł nieco ponad 14,3 mld euro, co daje roczny wzrost na poziomie 4,3 proc.

Najważniejszym rynkiem dla polskich firm pozostają Niemcy. Od stycznia do końca listopada 2017 r. sprzedano tam polskie produkty za prawie 51,5 mld euro. Dynamika wzrostu tego rynku jest taka sama jak w przypadku całości polskiego eksportu – 10,7 proc. Przy tym jego udział utrzymał się na ubiegłorocznym poziomie 27,4 proc. Drugim rynkiem eksportowym pozostają Czechy z eksportem prawie 12,1 mld euro, a trzecim jest Wielka Brytania, gdzie polski eksport osiągnął wartość 11,9 mld euro. Sprzedaż w obu ostatnich krajach wzrosła –odpowiednio o 7,7 oraz 5,4 proc., jednak ich udział w polskim eksporcie zmniejszył się – w przypadku Czech z 6,6 do 6,4 proc., a Wielkiej Brytanii z 6,7 do 6,3 proc.

Ubiegłoroczny polski import zbliżył się po pierwszych jedenastu miesiącach do 185,9 mld euro i wzrósł w ujęciu rocznym o 12,1 proc. Najważniejszymi rynkami importowymi były Niemcy, Chiny oraz Rosja.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.