Preludium inflacyjnego wstrząsu

W grudniu inflacja gwałtownie podskoczyła, unieważniając większość prognoz na 2020 r. W najbliższych miesiącach może się zbliżyć do 5 proc. rocznie.

Publikacja: 08.01.2020 05:00

Preludium inflacyjnego wstrząsu

Foto: Adobestock

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w grudniu o 3,4 proc. rok do roku, najbardziej od października 2012 r., po 2,6 proc. w listopadzie – obliczył wstępnie GUS. Ekonomiści zdawali sobie sprawę z tego, że pod koniec 2019 r. inflacja przyspieszyła, ale w ankiecie „Parkietu" przeciętnie szacowali, że sięgnęła 2,9 proc. Najwyższe szacunki sugerowały jej wzrost do 3,1 proc.

Tak dużej inflacyjnej niespodzianki jeszcze w historii ankiety „Parkietu" nie było. Trudno jednak mieć do ekonomistów pretensję, bo grudniowa zwyżka CPI była anomalią. W porównaniu z listopadem wskaźnik ten wzrósł o 0,8 proc. Tak dużej jego zwyżki w tym okresie GUS nie odnotował co najmniej od 2000 r.

Pozostało jeszcze 82% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Reklama
Gospodarka krajowa
Koniunktura w polskiej gospodarce na ścieżce mozolnej poprawy
Materiał Promocyjny
W poszukiwaniu nowego pokolenia prezesów: dlaczego warto dbać o MŚP
Gospodarka krajowa
Poprawia się popyt na dobra trwałego użytku
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna z solidnym wzrostem. Dane GUS za wrzesień zgodne z prognozami
Gospodarka krajowa
Boom inwestycji publicznych. Ale liczy się jakość, a nie ilość
Materiał Promocyjny
Stacje ładowania dla ciężarówek pilnie potrzebne
Gospodarka krajowa
Polska pod coraz większą presją fiskalną. GUS podał dane o deficycie i długu
Gospodarka krajowa
Coś drgnęło? Solidne dane GUS o produkcji budowlano-montażowej we wrześniu
Reklama
Reklama