Giełda

Bykom brakuje pary

WIG20 rozpoczął dzień od wzrostu o około 1 proc. i zaledwie 5 pkt. brakło do pokonania bariery 2100 pkt. Na półmetku sesji tempo wzrostów spadło.
Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

WIG20 ustanowił dziś dzienny szczyt na poziomie 2095 pkt. Obecnie jednak indeks największych spółek znajduje się w okolicy 2088 pkt., co oznacza wzrost o 0,6 proc. Motorem napędowym jest sektor bankowy. Alior, Santander i Peako drożeją odpowiednio o 6,7 proc., 6,1 proc. i 3,3 proc. Schłodzenie nastrojów widać natomiast na wykresie KGHM. W piątek nad ranem akcje zdrożały do rekordowego poziomu 221 zł, jednak obecnie tanieją o ponad 1 proc. do 213 zł. Najmocniej w indeksie ciążą natomiast Allegro i CD Projekt. Spółka e-commerce tanieje o ponad 2 proc., producent gier zniżkuje o 1,8 proc.

Najlepiej wśród głównych indeksów na GPW radzi sobie mWIG40, który rośnie o 1,6 proc. Również w tym przypadku, liderami wzrostów są pożyczkodawcy. Akcje Millenium drożeją o ponad 10 proc., a mBank zyskuje 7 proc. Dzięki temu indeks średnich spółek przebił poziom 4200 pkt i znajduje się najwyżej od 2019 r.

sWIG80 również kontynuuje imponującą serię. Indeks był na plusie przez osiem sesji z rzędu i wiele wskazuje na to, że w piątek byki znów będą triumfować. Na półmetku handlu sWIG80 rośnie o 0,6 proc., a najmocniej przyczyniają się do tego spółki biotechnologiczne. Oncoarendi Therapeutics i Ryvu Therapeutics drożeją odpowiednio o 10 proc. i 7 proc.

Wśród spółek z głównego parkietu GPW najmocniej rosną dziś notowania Answear.com, który dziś zadebiutował na giełdzie. Walory rozpoczęły handel od zwyżki o około 20 proc., a z godziny na godzinę wzrosty przyspieszały. Obecnie akcje spółki e-commerce drożeją o ponad 33 proc.

Dobre nastroje panują również na europejskich giełdach. Niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc., a francuski CAC40 rośnie o 0,5 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.