Giełda

Decyzja Fed wywołała popłoch wśród inwestorów

Poniedziałkowa sesja w Warszawie rozpoczyna się od mocnych spadków. Kilka minut po otwarciu notowań indeks WIG20 zjechał ponad 5 proc. pod kreskę. Dzisiejsze wydarzenia na rynkach będziemy relacjonować na bieżąco.
Foto: AFP

18.19

W końcówce handlu sytuacja na europejskich rynkach akcji nieco się uspokoiła, dzięki czemu główne indeksy odrobiły część strat. Niemiecki DAX stracił 5,3 proc, francuski CAC40 poszedł w dół o ponad 5,7 proc., włoski MIB spadł o 6,1 proc., a hiszpański IBEX zniżkował o  7,9 proc. W „normalnych” warunkach taka skala przeceny byłaby dramatem, ale dziś nie robi już na nikim wrażenia.

17.28

Co druga spółka z indeksu WIG20 zakończyła notowania nad kreską. Prym w tym gronie wiodły JSW i Orange , notując odpowiednio 15 i 10 proc. odbicie. Na celowniku kupujących znalazły się też papiery m. in. PKN Orlen, Cyfrowego Polsatu i koncernów energetycznych. Przeciwwagą są dla nich mocno przeceniony sektor bankowy i spółki odzieżowe.

 Negatywne nastroje  zdominowały też handel na szerokim rynku, bijąc najmocniej w spółki handlowe i przemysłowe. Na drugim biegunie, najmocniej drożejących, znaleźli się producenci gier oraz spółki biomedyczne.

17.10

WIG20 zakończył sesję „tylko” 1,8 proc. na minusie, choć w trakcie sesji  tracił nawet  ponad 8 proc.

16.37

CCC

Akcje obuwniczej spółki z Polkowic należą w poniedziałek do największych spadkowiczów. Papier kosztował już nawet 28,36 zł.

Służby PR obuwniczej grupy wysłały do mediów komunikat, w którym przedstawiciel zarządu CCC apeluje o dwie rzeczy. Po pierwsze o przywrócenie handlu w niedziele, a po drugie o zakaz sprzedaży na krótko na warszawskiej giełdzie. 

- Biznes znalazł się dziś w sytuacji bez precedensu, w której prowadzenie normalnej działalności nie jest możliwe. Dotyczy to całej branży handlowej, ale również każdej innej gałęzi biznesu. Obecnie wszystkie podmioty starają się podejmować działania, które przynajmniej częściowo zneutralizują skutki kryzysu, więc jako CCC oczekiwalibyśmy możliwie szerokiego pakietu wsparcia uwzględniającego nie tylko mały i średni biznes, ale również duże podmioty, największych pracodawców. Po pierwsze oczekiwalibyśmy przywrócenia handlowych niedziel do końca 2020 roku. Co więcej, naszym zdaniem wskazany byłby czasowy zakaz sprzedaży na krótko na GPW, który z resztą wprowadziły już inne rynki. Czekamy na oficjalne ogłoszenie pakietu osłonowego, w którym zawarte zostaną również inne kwestie finansowania czy ulg podatkowych, ale także kwestie pracownicze dotyczące wynagrodzeń czy zasiłków - mówi Karol Półtorak, wiceprezes zarządu CCC.

16.01

W godzinach popołudniowych indeksy w Warszawie odrobiły znaczną część strat. Ok. godz. 16 WIG20 był już „tylko” 1,6 proc. pod kreską. Co więcej, co druga spółka z indeksu była na plusie. Prym w tym gronie wiodą JSW i CD Projekt, notując ponad 10 proc. odbicie. Na celowniku kupujących znalazły się też papiery m. in. PKN Orlen, Cyfrowego Polsatu i koncernów energetycznych. Przeciwwagą są dla nich mocno przeceniony sektor bankowy i spółki odzieżowe.

15.24

Citi Handlowy mocno tnie tegoroczną prognozę wzrostu polskiego PKB. - Zdecydowaliśmy się obniżyć prognozę wzrostu gospodarczego w 2020 roku do 0,9 proc., co jest równoznaczne z ponad dwuprocentowym szokiem dla PKB w porównaniu ze scenariuszem sprzed wystąpienia COVID-19. Zakładamy, że ogłoszone działania mające ograniczać społeczne interakcje doprowadzą do stagnacji konsumpcji w I kwartale, a w II kwartale obniżą ją o ponad 2 proc. – piszą ekonomiści banku w komentarzu.

15.06

Dow Jones po wznowieniu sesji spada o 12 proc

14.48

Już na samym początku sesji w USA musiano wstrzymać handel na 15 minut.

Jay Clayton, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zapewniał jednak w rozmowie z CNBC, że rynki pozostaną otwarte. - Rynki funkcjonowały dobrze przez ostatnie dwa tygodnie, w czasach bardzo dużej zmienności - mówił Clayton.

14.45

Po otwarciu sesji na Wall Street spadki indeksów były tak duże: Dow Jones -9,7 proc., Nasdaq Composite -6,1 proc. i S&P500 -8,1 proc., że zdecydowano się zawiesić notowania.

14.31

Dow Jones Industrial zaczął sesję od spadku o 2,2 tys. pkt. Traci aż 9,7 proc. S&P 500 o 8,1 proc. a Nasdaq Composite o 6,1 proc.

14.12

Banki notowane w Warszawie są w czołówce najmocniej przecenionych spółek. Indeks sektorowy WIG-banki spada o prawie 11 proc. W dół ciągną go taniejące o kilkanaście proc. walory Pekao, PKO BP i Santandera. Negatywne postrzeganie sektora ma związek z zapowiedzią obniżki stóp procentowych, co negatywnie przełoży się na wyniki banków. Do tego mogą też dojść problemy firm z płynnością i spłatą kredytów, gdyby ograniczenia w kraju skutkujące możliwości prowadzenia normalnej działalności utrzymały się przez dłuższy okres.

14.10

DAX najniżej od września 2013 r.

Spadki nie omijają też rynku niemieckiego. Dziś po południu DAX spadał o 10 proc. do 8291 pkt. To oznacza, że od szczytu hossy spadł już o 40 proc. W ciągu ostatnich dwóch tygodni indeks sforsował linię długoterminowego trendu wzrostowego i przebił istotne wsparcie 10 279 pkt, a więc minimum z przełomu 2018/2019. Pisałem tydzień temu, że jeśli nie uda się obronić tej bariery, to wyjście dołem wpisze się w zarysowany na wykresie układ podwójnego szczytu. Jego szerokość to 3516 pkt, co oznacza, że pokonanie wspomnianego wsparcia da potencjał spadkowy do poziomu 6763 pkt. Na razie realizuje się ten właśnie scenariusz. Zwłaszcza, że wsparcie 8700 pkt (zatrzymywało fale sprzedaży zarówno w 2014 jaki i 2016 r.), dziś nie działa...

13.30

WIG20 najniżej od połowy 2003 r.

Indeks dużych spółek właśnie przebił dołek z 2009 r. (1253 pkt) i doszedł do 1250 pkt. Tak nisko nie był od połowy 2003 r. Z punktu widzenia analizy technicznej kolejne silne wsparcia znajdują się dopiero w strefie 1050-1000 pkt. To są poziomy dołków bessy z przełomu stuleci, gdy rynek akcji spadał po pęknięciu bańki na rynku dot-comów.

13.21

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jest gotowy, by zmobilizować swoje możliwości pożyczkowe warte 1 bln dolarów, by pomóc narodom dotkniętym epidemią koronawirusa – deklaruje Kristalina Georgiewa, dyrektor zarządzająca MFW.

13.20

Zawirowania na rynkach akcji mogą skomplikować plany dotyczące likwidacji OFE. - Obecny okres turbulencji na rynkach finansowych nie jest właściwym momentem na przekształcanie otwartych funduszy emerytalnych w indywidualne konta emerytalne, ale decyzję w kwestii terminu będzie trzeba podjąć w ciągu najbliższych tygodni - powiedział w radiu TOK FM Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

13.13

Najpopularniejsza kryptowaluta podłączyła się pod dominujący na rynkach finansowych trend i od połowy lutego traci na wartości. Licząc od ówczesnego szczytu (10 500 USD) do piątkowego minimum (3950 USD) bitcoin stracił już 62 proc. Dziś stabilizuje się przy 4500 USD.

13.09

Ropa Brent tanieje o ponad 10 proc. Jej cena spadła o 30,5 dolara za baryłkę. Ropa WTI tanieje o 6 proc. i jej cena spadła do 29,8 dolara baryłkę

12.58

mBank jako pierwszy bank umożliwił klientowi indywidualnemu oraz małym i średnim firmom zawieszenie spłaty raty kredytu na sześć miesięcy bez dodatkowych formalności. Dotyczy to wszystkich kredytów spłacanych w ratach, m. in. gotówkowych, hipotecznych czy firmowych.

12.20

Indeks WIG-nieruchomości w poniedziałek spadał o nawet 6,4 proc., do 1,99 tys. pkt. Ostatnie minimum to 2,08 tys. pkt. w maju ub.r., w lutym b.r. wartość indeksu była na wieloletnim maksimum 2,62 tys. pkt.

W poniedziałek inwestorzy wyprzedawali – mierząc wartością obrotów - głównie Develię i Dom Development, a także GTC i Atal.

Jak sytuację na rynku komentują spółki, czy i jak pracują biura sprzedaży? Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco.

11.58

Rynki akcji od Moskwy po Lizbonę notują silne spadki. Największy dramat przeżywają inwestorzy w Mediolanie i Madrycie, gdzie główne indeksy tuż przed południem spadały odpowiednio o 12 i 10 proc. Biorąc pod uwagę liczbę zarażonych koronawirusem we Włoszech i Hiszpanii (odpowiednio ok 25 tys. i 8 tys.) oraz skalę wprowadzonych restrykcji z związku z szalejącą epidemią negatywna reakcja nie powinna nikogo dziwić. Na pozostałych parkietach spadki nieco mniej dotkliwe, choć w obecnej, bardzo niepewnej sytuacji nie jest to żadnym pocieszeniem.

11.57

Redan boi się o franczyzobiorców

Skutki epidemii koronawirusa będą też istotne dla Redanu – uważa zarząd tej spółki. Wpływ ten ma być istotny „aczkolwiek niemożliwy do oszacowania".

W dniach 11-13 marca zostali odnotowany drastyczny spadek liczby wejść klientów do sklepów Top Secret w Polsce, wynikający z zaleceń ograniczenia przemieszczania się i unikania dużych skupisk ludzkich, bezpośrednio przekładający się na spadek obrotów - podała firma kierowana przez Bogusza Kruszyńskiego.

- Wprawdzie część sklepów Top Secret (ok. 35 proc.) działa w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży mniejszej niż 2000 m kw., co pozwoli na utrzymanie ciągłości funkcjonowania w najbliższym okresie (o ile nie nastąpią dalsze zmiany w tym zakresie), jednakże ze względu na sytuację ze znacznie obniżonymi przychodami (skala spadku obrotów nie jest możliwa obecnie do oszacowania) – podała firma.

Zdaniem jej zarządu, „sytuacja bieżąca będzie mieć istotny negatywny wpływ na płynność finansową Grupy Redan oraz będzie docelowo negatywnie rzutować na wyniki finansowe za rok obrotowy 2020.

Menedżment spółki tłumaczy, że choć 75 proc. przychodów grupy wypracowują franczyzobiorcy i przy braku obrotów nie trzeba będzie wypłacać im prowizji, to w szerszej perspektywie część z takich przedsiębiorców może nie być w stanie utrzymać działalności.

Podobnie jak inne spółki Redan zapewnia, że intensyfikuje sprzedaż online.

11.46

Koronowirus wywoła do końca maja falę bankructw lotniczych?

Pandemia koronawirusa może sprawić, że do końca maja zbankrutuje większość linii lotniczych na świecie – twierdzą analitycy australijskiej firmy konsultingowej CAPA Centre for Aviation. Ich zdaniem, rządy powinny dokonać skoordynowanej interwencji, by uniknąć takiego scenariusza.

Wiele linii lotniczych może mieć problemy z płynnością finansową i spłatą zadłużenia – twierdzą analitycy CAPA. Prognozują oni, że najwięksi przewoźnicy z USA, Chin i Bliskiego Wschodu powinni przetrwać ten kryzys. Jednak wielu innych przewoźników może upaść. – Potrzebne są skoordynowane działania rządów i branży, jeśli mamy uniknąć katastrofy – ostrzegają eksperci CAPA.

11.27

Spółki reagują na kryzys. Jedną z pierwszych giełdowych firm, która odważyła się poinformować rynek o swoich działaniach jest Alumetal. Zarząd spółki, biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie epidemiologiczne związane z koronawirusem, zarekomendował niewypłacanie dywidendy za 2019 rok. Spółka od lat regularnie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami. - Zarząd będzie jednocześnie rekomendował we wniosku pozostawienie środków w spółce w przypadku kontynuacji niekorzystnego rozwoju wydarzeń w przyszłości. Powyższe działanie umożliwi zabezpieczenie sytuacji finansowej spółki związanej z dalszym rozprzestrzenianiem się zagrożenia epidemiologicznego - informuje Alumetal w komunikacie.

11.09

Paniczna wyprzedaż na rynkach sprzyja anomaliom. Akcje notowanej w Londynie spółki Associated British Food spadły z 18 funtów do 0,01 pensa. Szybko podniosły się jednak do 16 funtów

11.07

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest przygotowana na czarny scenariusz? Przeprowadzona w sobotę testowa sesja w systemie UTP (elektroniczny system obrotu, na którym pracuje GPW) w celu dostosowania do obecnej sytuacji rynkowej wypadła pomyślnie. - Dokładamy wszelkich starań, aby zwłaszcza w okresach zawirowań i większej zmienności na rynkach kapitałowych zapewniać bezpieczeństwo obrotu. Testową sesję planowaliśmy od dwóch miesięcy. Pierwotnie zakładaliśmy realizację jednego ze scenariuszy Planu Ciągłości Notowań, ale życie buduje własne scenariusze. Dostosowaliśmy więc testy do obecnej sytuacji i głównie weryfikowaliśmy parametry pojemnościowe systemu w reakcji na ostatnie sesje. Przede wszystkim jednak sprawdzaliśmy nasze procedury wewnętrzne i rozwiązania technologiczne do zdalnego prowadzenia naszej działalności. W najbliższym czasie właśnie w ten sposób, chroniąc pracowników i zachowując ciągłość działania, będziemy funkcjonowali. Wszystko zostało przeprowadzone sprawnie i zgodnie z planem. Wynik przeprowadzonego testu potwierdził, że jesteśmy odporni na obecne zawirowania, zarówno z technicznego, jak i organizacyjnego punktu widzenia – zapewnił Dariusz Kułakowski, członek zarządu GPW.

Czytaj także: Rynki osiągają dno, sprzedajcie dolary

10.44

Ograniczenia w handlu wprowadzone przez rząd w związku z epidemią biją w notowania spółek handlowych. Tracąc ponad 12 proc. WIG-odzież w poniedziałek jest najmocniej przecenionym indeksem sektorowym na GPW. Największy udział mają w nim LPP i CCC, których kursy runęły o kilkanaście proc. - Decyzja o zamknięciu galerii handlowych w Polsce i w innych krajach europejskich w związku z epidemią koronawirusa będzie mieć duży negatywny wpływ na stronę przychodową spółek handlowych, odzieżowo-obuwniczych. Część sprzedaży powinien przejąć kanał e-commerce, ale nie wiemy, jak będą funkcjonować usługi kurierski – wyjaśnił w rozmowie z PAP Adrian Górniak, analityk DM BDM.

Czytaj także: WIG20 testuje dno z 2009 r.

10.34

W poniedziałek po piątkowym odbiciu nie ma już śladu: kurs CD Projekt zaczął tydzień od mocnych spadków. Co ciekawe, w zestawieniu krajowych firm o największej kapitalizacji studio i tak przeskoczyło grupę PZU i jest teraz wiceliderem na GPW.

10.07

Obniżka stóp procentowych w Polsce jest już przesądzona? Takie są oczekiwania analityków. Przypomnijmy, że w piątek szef NBP Andrzej Glapiński poinformował, że będzie rekomendował obniżkę stóp procentowych. Jego zdaniem RPP powinna już teraz wesprzeć gospodarkę. - Według wypowiedzi zebranych przez PAP w RPP formuje się obóz zwolenników obniżki, który powinien wystarczyć do przegłosowania takiego ruchu. Poparcia wniosku o obniżkę stóp nie wykluczyli: C. Kochalski, R. Sura, E. Łon i J. Żyżyński. To wystarczyłoby do redukcji stóp, gdyż głos prezesa NBP jest decydujący w przypadku równej ilości głosów. Z pozostałych 5-ciu członków nie wykluczone, iż G. Ancyparowicz również poparłaby wniosek – piszą w porannym komentarzu analitycy Alior Banku.

9.53

Analitycy Trigon DM zawiesili wydawanie rekomendacji dla LPP, CCC, VRG, Wittchen, Wieltonu i Rainbow Tours, w związku z "bardzo negatywnym i trudnym do oszacowania wpływem ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce na działalność i przyszłość spółek".

9.40

Główne indeksy warszawskiej giełdy powiększają straty. WIG20 jest już notowany ponad 7 proc. pod kreską.

W Warszawie sprzedający są najbardziej aktywni w segmencie największych spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, z których wszystkie notowane są pod kreską. Biorą pod uwagę zasięg zniżek negatywnie wyróżniają się walory CCC, tracąc ponad 16 proc. Spółka zakomunikowała, że wprowadzone w piątek przez rząd z powodu pandemii koronowirusa ograniczenie działalności centrów handlowych będzie miało istotny negatywny wpływ na jej wyniki finansowe CCC w I kwartale.

Na celowniku sprzedających znalazły się też akcje LPP, które spadają o ponad 10 proc.

Chętnie pozbywano też papierów banków. Najmocniej z tego grona są przecenione papiery Santandera i mBanku, taniejąc o 7-8 proc.

Negatywne nastroje zdominowały też handel w segmencie małych i średnich spółek, dlatego w poniedziałkowy poranek na szerokim rynku zdecydowanie przeważa kolor czerwony.

Duże zamieszanie na rynkach wywołała nieoczekiwana decyzja Fed. Przypomnijmy, że w niedzielę wieczorem amerykański bank centralny w niedzielę wieczorem obniżył główną stopę procentową w USA o 1 pkt proc., najbardziej od 1985 r. Wznowił też skup obligacji za wykreowane pieniądze. Ma to złagodzić wpływ epidemii koronawirusa na największą gospodarkę świata.

Czytaj także: Analitycy oceniają decyzję Fedu

Inwestorzy wydają się być przerażeni działaniami Amerykanów. Na europejskich parkietach zdecydowanie więcej mają do powiedzenia sprzedający, stąd kolor czerwony obecny wszystkich rynkach. Główne indeksy zanurkowały o ok. 3-4 proc. Fala wyprzedaży w pierwszej kolejności objęta azjatyckie giełdy. Japoński Nikkei 225 zamknął się 2,46 proc. na minusie. Południowokoreański KOSPI tracił w ciągu sesji ponad 3 proc., Hang Seng (główny indeks giełdy w Hongkongu) spadał o prawie 4 proc. a indyjski Sensex o ponad 5 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.