REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Wyniki: Kolejny miliard złotych trafił na obligacje

Listopadowe wyniki sprzedaży funduszy inwestycyjnych są bardzo podobne do tych z października. Znów największym powodzeniem cieszyły się fundusze dłużne, natomiast pozostałe kategorie notowały głównie odpływy kapitału.
Foto: Adobestock

Wstępne szacunki Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami zakładają, że łączne saldo sprzedaży funduszy niededykowanych w listopadzie wyniosło około 0,7 mld zł. Na tle pozostałych miesięcy tego roku jest to jeden z najlepszych wyników, jednak podobny do tego z października, gdy saldo zbliżyło się do 1 mld zł, natomiast najwyższe było w sierpniu, kiedy do funduszy klienci wpłacili 2,36 mld zł netto, ale aż 1,6 mld zł trafił do aktywów niepublicznych.

Podobieństw między listopadem a październikiem, jeśli chodzi o sprzedaż funduszy, jest znacznie więcej. W przypadku funduszy skierowanych do szerokiego grona klientów saldo wpłat sięgnęło 0,9 mld zł. Znów głównym celem były fundusze dłużne i jest to właściwie kontynuacja trendów z poprzednich miesięcy. W październiku otrzymały one zastrzyk 1,3 mld zł wpłat netto, z kolei w listopadzie trafiło do nich 1,2 mld zł. Pieniądze głównie zasilały konta funduszy obligacji krótkoterminowych oraz funduszy dłużnych uniwersalnych (zgodnie z klasyfikacją IZFiA). Tym razem po nieco ponad 100 mln zł ubyło funduszom obligacji korporacyjnych i skarbowych krótkoterminowych. Warto zwrócić uwagę, że fundusze inwestujące w obligacje skarbowe w ostatnich miesiącach nie przynoszą już tak dobrych wyników jak w pierwszych miesiącach roku. Co więcej, część z nich notuje nawet straty w okresach trzymiesięcznych. W samym listopadzie średnie wyników w poszczególnych grupach funduszy dłużnych były w okolicach zera albo poniżej, co jest efektem wzrostu rentowności polskich obligacji skarbowych. Tymczasem sprzedaż funduszy dłużnych rozkręciła się na dobre właśnie w ostatnich miesiącach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA