Fundusze inwestycyjne TFI

TFI ostrożnie podchodzą do paliw i energetyki

Z raportów półrocznych funduszy wynika, że akcje PKN Orlen i Lotosu nie były obiektem pożądania funduszy inwestycyjnych. Dokupiły nieco akcji Energi, jednak pozbywały się PGE.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

W I półroczu fundusze inwestycyjne jako całość raczej pozbywały się akcji PKN Orlen, natomiast dokupiły Energi.

Orlen i Lotos w niełasce

W Orlenie, poza Skarbem Państwa, głównymi akcjonariuszami są otwarte fundusze emerytalne. Spośród funduszy inwestycyjnych najwięcej akcji PKN Orlen z połowie roku miała Aviva Investors Poland TFI. Co jednak ciekawe, w trakcie I półrocza mocno zmniejszyła zaangażowanie w akcje, pozostając jednak wciąż TFI z największą liczbą walorów petrochemicznej spółki. Z blisko 7 mln akcji Aviva TFI pozostawiła w funduszach około 3,755 mln, wartych łącznie wówczas 338 mln zł.

Drugie w kolejności pod względem liczby akcji Orlenu było NN Investment Partners. Łącznie w funduszach NN IP TFI było około 2,35 mln akcji tej spółki. Co ciekawe, to TFI także pozbywało się w I półroczu akcji PKN Orlen, bo z końcem 2018 r. w jego funduszach było ponad 3 mln walorów.

Na trzeciej pozycji w połowie tego roku plasowało się PKO TFI z blisko 1,4 mln akcji PKN Orlen. PKO TFI w ciągu I półrocza dokupiło około 259 tys. akcji. Podobnie akcje Orlenu dokupowało TFI PZU. Z około 675 tys. sztuk na koniec 2018 r. pakiet wzrósł do 1,31 mln na koniec czerwca 2019 r. Zakupy akcji Orlenu pod względem liczby przez TFI PZU był najwyższe spośród towarzystw funduszy inwestycyjnych. Na drugim miejscu pod względem popytu plasowało się Santander TFI, które nabyło 478 tys. akcji, a łączny pakiet na koniec półrocza sięgał 1,24 mln sztuk.

OFE są też głównymi podmiotami w akcjonariacie Lotosu, który podobnie też jest na celowniku PKN Orlen. Ich łączny udział przekracza 10 proc.

Wśród TFI najwięcej akcji Lotosu w połowie roku miała Aviva TFI. I było to niemal 1,67 mln o wartości 141 mln zł, co oznaczało sporą redukcję pozycji, bowiem w grudniu 2018 r. fundusze Avivy TFI miały ponad 3 mln akcji Lotosu. Podobnie w I półroczu akcji Lotosu pozbywało się NN IP TFI. Z ponad 1,5 mln sztuk po sześciu miesiącach zostało w funduszach NN IP TFI 854 tys., warte 72,3 mln zł.

Popyt na Energę

Podobnie wśród akcjonariuszy instytucjonalnych Energi dominują otwarte fundusze emerytalne, które łącznie mają kilkanaście procent kapitału spółki. Z funduszy inwestycyjnych najwięcej akcji ma TFI PZU, jednak w porównaniu z grudniem 2018 r. akcji w jego funduszach ubyło około 849 tys., do 3,36 mln sztuk. Oczywiście wartość ich nie jest znacząca i w połowie roku sięgała 26,2 mln zł. NN IP TFI oraz TFI Allianz Polska posiadały w połowie tego roku pakiety Energi warte odpowiednio 16,67 mln zł oraz 13,16 mln zł, natomiast oba zdecydowanie zwiększyły pozycję. Co więcej, NN IP TFI z końcem zeszłego roku nie miało akcji Energi, natomiast w pierwszych sześciu miesiącach nabyło ich 1,88 mln. TFI Allianz miał ich z kolei 125 tys. przed rokiem, a w połowie 2019 r. już blisko 1,69 mln sztuk. Łącznie w połowie tego roku w portfelach TFI akcje Energi warte były 74 mln zł, zaś łączna kapitalizacja spółki 3,2 mld zł.

Wyprzedaż PGE

Foto: GG Parkiet

Największą krajową spółką energetyczną notowaną na GPW jest oczywiście PGE. Jej kapitalizacja pod koniec piątkowej sesji przekraczała 15 mld zł, natomiast nastawienie TFI wobec niej było w I półroczu przeważnie negatywne. Przed rokiem w portfelach funduszy inwestycyjnych było blisko 61 mln akcji tej spółki, a w połowie tego roku już niecałe 46 mln. Najmocniej w PGE zaangażowana była Aviva TFI, a w jej funduszach było 11,1 mln akcji w połowie tego roku w porównaniu z ponad 21 mln przed rokiem. Akcje PGE w funduszach Avivy TFI z końcem czerwca warte były 106,5 mln zł. Drugie z kolei PKO TFI dokupowało walory PGE w I półroczu i z jego końcem miało nieco ponad 10 mln sztuk walorów energetycznej spółki, wartych niecałe 97 mln zł. TFI PZU, które w połowie roku plasowało się na trzecim miejscu wśród zaangażowanych w akcjonariat PGE towarzystw funduszy inwestycyjnych, sprzedało w I półroczu ponad 3 mln akcji, zmniejszając pakiet do 7,2 mln, wycenianych na giełdzie na 69,5 mln zł. Jeszcze więcej akcji PGE sprzedało NN IP TFI. W grudniu 2018 r. w jego funduszach znajdowało się 7,36 mln sztuk papierów, a w czerwcu 2019 r. tylko 3,76 mln. Poza wspomnianym popytem PKO TFI drugim kupującym akcje PGE wśród TFI było TFI Allianz, które zwiększyło swoją pozycję ponaddwukrotnie, do ponad 1,5 mln sztuk.

Powiązane artykuły