Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze emerytalne wchodzą mocniej w akcje

Opłaty od depozytów mogły skłonić OFE do przeznaczenia gotówki na zakupy akcji, zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Foto: Bloomberg

Z końcem grudnia otwarte fundusze emerytalne miały najniższy udział depozytów w aktywach od reformy z 2014 r. – wyliczył Trigon DM. Jednocześnie wydały na zakupy akcji kwotę wyższą niż w czerwcu 2020 r. (1,4 mld zł) i zarazem najwięcej od 2013 r.

Rośnie alokacja w akcje

Jak tłumaczy Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM, do zakupów akcji OFE mogły skłonić opłaty wprowadzane przez banki za wysoki stan depozytów na koniec roku.

Instytucje te przeznaczyły blisko 1 mld zł na zakupy akcji krajowych spółek oraz około 0,5 mld zł na akcje firm zagranicznych. Suma niemal 1,5 mld zł popytu na instrumenty udziałowe to najwyższy wynik od 2013 r. Łącznie w całym poprzednim roku OFE na polskie akcje wydały 2,5 mld zł, a na zagraniczne 1,1 mld zł. To sporo więcej niż np. fundusze inwestycyjne, które przeznaczyły około 350 mln zł na zakupy akcji. Źródłem popytu są w tym przypadku PPK, których uczestnicy z końcem roku na kontach mieli już ponad 2 mld zł.

Foto: GG Parkiet

Jak podaje Marcinowski, w grudniu najwięcej na nowe akcje, zarówno polskie, jak i zagraniczne, wydały fundusze emerytalne Nationale-Nederlanden oraz Aviva. Są to jednocześnie liderzy rynku funduszy emerytalnych, mający blisko połowę łącznych aktywów pod zarządzaniem OFE. Żadna z tych instytucji nie zdecydowała się odnieść do grudniowych zakupów. Co ciekawe, większość pozostałych funduszy również była po stronie kupujących – innego zdania były tylko fundusze emerytalne PZU i MetLife, sprzedając część polskich akcji.

Według obliczeń Trigona DM z końcem grudnia za 77,1 proc. aktywów OFE odpowiadały akcje firm polskich, natomiast w 8 proc. były to przedsiębiorstwa zagraniczne. W samym grudniu alokacja OFE w polskie akcje wzrosła o 1,6 pkt proc. Udział obligacji sięgał 7,9 proc., z kolei na depozytach fundusze emerytalne trzymały 4,1 proc. środków. Jak szacują analitycy Trigona DM, obecnie fundusze emerytalne mają najniższy udział depozytów w aktywach od reformy z 2014 r.

Foto: GG Parkiet

Warto zauważyć, że w OFE NN wciąż około 7,4 proc. aktywów to środki na depozytach i jest to najwyższy wynik wśród wszystkich dziesięciu funduszy emerytalnych.

Rozdrobniona zagranica

W co inwestują OFE? Jak wynika z najnowszego zestawienia na koniec grudnia zeszłego roku, w NN OFE największą pozycją był walory PKO BP, z około 9,6-proc. udziałem w portfelu akcji. Na kolejnych miejscach znajdowały się KGHM oraz PKN Orlen. Pozycje w akcjach firm zachodnich były oczywiście znacznie bardziej rozdrobnione. Numerem jeden było amerykańskie przedsiębiorstwo wydobywcze Freeport-McMoRan, którego akcje stanowiły 0,67 proc. bardziej ryzykownej części portfela NN OFE. Za nim plasował się BNP Paribas, a dalej Komercni Banka i ING Groep NV.

W Aviva OFE pierwsze dwie pozycje były takie jak w NN OFE, a miejsce trzecie zajmował ING Bank Śląski. Wśród papierów zagranicznych pierwsze miejsce zajmowały akcje Erste Group Bank, a następnie czeski Komercni Banka oraz francuski LVMH. Tu jednak również największa pozycja zagraniczna zajmowała tylko 0,62 proc. portfela akcji, zaś łącznie 7,4 proc.

Grudzień był udany pod względem stóp zwrotu OFE, jednak cały rok zakończyły one pod kreską. Średnia ważona jednostka funduszy w poprzednim miesiącu wzrosła o 7,2 proc., a w całym 2020 r. spadła o 2,3 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.