Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze puchną od świeżej gotówki

Dla kilku towarzystw grudzień był jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym miesiącem 2020 r. pod względem sprzedaży funduszy.
Foto: Fotolia

Konta funduszy inwestycyjnych wzbogaciły się o wpłaty kolejny miesiąc z rzędu. Dopisali także klienci pozabankowych TFI.

Miliony płyną do TFI

Mimo hossy na rynkach akcji końcówka roku nie przyniosła większych zmian w nastawieniu klientów TFI do ryzyka, a dokładnie preferencji zakupowych funduszy. Wciąż największym zainteresowaniem cieszyły się fundusze dłużne, przed którymi – czego nie ukrywają sami zarządzający – dość wymagający czas.

Liderem sprzedaży w ubiegłorocznym zestawieniu pozostanie zapewne NN Investment Partners, które od dłuższego czasu regularnie przyciąga po 0,4–0,5 mld zł miesięcznie. W grudniu było to dokładnie 0,36 mld zł, co daje kwotę aż 3,35 mld zł wpłaconego kapitału w 2020 r. do funduszy NN IP TFI. Przypomnijmy, że saldo sprzedaży dla całego rynku sięgało z końcem listopada 3,2 mld zł pod kreską.

W zestawieniu za grudzień numerem jeden okazał się NN Krótkoterminowych Obligacji, który przyciągnął blisko 129 mln zł, natomiast w całym poprzednim roku niemal 1,6 mld zł. Za nim plasuje się NN Obligacji ze 101 mln zł wpłaconymi przez klientów w grudniu oraz 828 mln zł w całym zeszłym roku. Podium zamyka NN (L) Obligacji Plus. Tu grudzień był skromniejszy, bo uczestnicy zainwestowali około 18 mln zł, natomiast w ciągu 12 miesięcy niemal 675 mln zł.

Foto: GG Parkiet

W bardzo dobrych nastrojach rok 2020 kończyło z pewnością BNP Paribas TFI. Przypomnijmy, że z końcem również udanego 2019 r. w funduszach BNP Paribas TFI znajdowało się łącznie 3,2 mld zł. – W grudniu 2020 r. napływy netto środków do naszych funduszy przekroczyły 275 mln zł i był to drugi – po lipcu – miesiąc z największymi napływami w ubiegłym roku – analizuje Jarosław Skorulski, prezes BNP Paribas TFI. – W całym 2020 r. zanotowaliśmy napływy netto w wysokości ponad 741 mln zł, co biorąc pod uwagę duże odpływy w marcu i kwietniu jest bardzo dobrym wynikiem. Struktura nabyć nadal pozostaje bez zmian. Popularnością cieszyły się fundusze dłużne oraz w dużo mniejszym stopniu fundusze mieszane – komentuje Skorulski.

Świetnie rok zakończyło Santander TFI, które przeżywało trudne momenty wiosną 2020 r. W ostatnim miesiącu zeszłego roku klienci towarzystwa zdecydowali się przelać na konta funduszy Santandera TFI łącznie ponad 422 mln zł. – Wszystkie główne grupy funduszy notowały nadwyżkę nabyć nad umorzeniami. Największą popularnością cieszyły się strategie dłużne krótkoterminowe oraz obligacji. Spoza tych dwóch grup wyróżniały się subfundusze: Santander Prestiż Alfa – subfundusz absolutnej stopy zwrotu – i Santander Prestiż Technologii i Innowacji – subfundusz akcji – podaje towarzystwo.

Niezły miesiąc ma za sobą także Pekao TFI zamykające rynkowe podium, jeśli chodzi o zgromadzone aktywa z końcem listopada. – Sprzedaż netto funduszy inwestycyjnych Pekao TFI (nabycia minus umorzenia, z uwzględnieniem konwersji) wyniosła w grudniu 260 mln zł. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszyły się subfundusze Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2, Pekao Konserwatywny oraz Pekao Obligacji Samorządowych – podsumowuje Jacek Janiuk, prezes Pekao TFI.

Skromniej finiszowało Generali Investments, z wynikiem 6,1 mln z nad kreską w grudniu.

Nie tylko bankowe

Co ciekawe, końcówka roku była udana także dla towarzystw niezwiązanych z grupami bankowymi. Jak podało Investors TFI, w poprzednim miesiącu pozyskało 208 mln zł. Dodatnie saldo wystąpiło we wszystkich grupach funduszy (akcji, mieszanych, dłużnych, złota). Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się fundusze mieszane. Dodatnie saldo w wysokości około 200 mln zł zanotował w grudniu także Quercus TFI.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.