Forex

Funt brytyjski znowu przyciąga uwagę inwestorów

Para GBP/USD przebiła w ubiegłym tygodniu poziom 1,40. Tak wysoko nie była od trzech lat. Czy dobre nastroje wokół funta uda się utrzymać na dłużej?
Foto: AFP

Funt brytyjski, który przez długi czas cierpiał z powodu brexitu, a także perspektywy wprowadzenia ujemnych stóp procentowych przez Bank Anglii, odzyskuje formę. Sprawa ujemnych stóp ucichła, brexit na jakiś czas zszedł na dalszy plan, a inwestorzy znów kupują brytyjską walutę.

Szczepionka pomaga

Rajd funta sprawił, że para GBP/USD przełamała psychologiczną wartość 1,40. To najwyższy poziom od 2018 r. – Trudno uwierzyć, że niecały rok temu funt spadł do najniższego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego od połowy lat 80., a wielu spodziewało się wówczas dalszego osłabienia waluty z powodu sytuacji związanej z lockdownem spowodowanym przez Covid-19 i chaotycznym brexitem, który zwiększył oczekiwania, że Bank Anglii może pociągnąć za spust ujemnych stóp procentowych. Od tych wieloletnich dołków funt poszedł jednak w zupełnie odwrotnym kierunku, silnie zwyżkując i zamykając się na najwyższym poziomie w stosunku do dolara od ponad trzech lat, powyżej 1,40 w zeszłym tygodniu – wskazuje Michael Hewson, analityk CMC Markets. Wszystko to dzieje się w atmosferze dalszej niepewności dotyczącej ożywienia gospodarczego. – Wszelkie błędy popełnione przez rząd w ciągu ostatnich 12 miesięcy zeszły na drugi plan, rynki zdecydowały się skupić na tym, co przed nami, a funt mocno zyskał na optymizmie związanym z rozpowszechnieniem szczepień, a także spadającymi wskaźnikami zakażeń, które wydają się przyspieszyć perspektywę ponownego otwarcia gospodarki – wyjaśnia Hewson.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.