REKLAMA
REKLAMA

Forex

Typ fundamentalny: Powrót do normalności na rynku ropy

Powiedzieć, że w ostatnim czasie sporo działo się na rynku ropy naftowej, to tak naprawdę nic nie powiedzieć.
Foto: AFP

Zawirowania na Bliskim Wschodzie sprawiły, że na rynku „czarnego złota" byliśmy świadkami ponadprzeciętnej zmienności. Najpierw mieliśmy do czynienia z mocnym wzrostem notowań, a później z równie szybkim spadkiem cen. Obecnie za baryłkę ropy typu WTI trzeba płacić niewiele ponad 59 dolarów, natomiast baryłka ropy typu Brent kosztuje około 65 dolarów. – Wpływ sytuacji na Bliskim Wschodzie na notowania ropy naftowej nadal jest istotny. Niemniej prawdopodobieństwo otwartej konfrontacji militarnej USA i Iranu wydaje się coraz mniejsze, a oba kraje wydają się skupiać raczej na podkopywaniu wzajemnej pozycji w tym rejonie świata – wskazuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Rynek nie lubi jednak próżni. W tym tygodniu oczy inwestorów zwrócone będą na Stany Zjednoczone i Chiny, które w środę mają podpisać porozumienie handlowe tzw. pierwszej fazy. – Porozumienie to rozwiązuje wiele spornych kwestii związanych z konfliktem handlowym obu państw. Nie jest to jeszcze długotrwały kompromis, lecz krok w jego kierunku, co nie zmienia faktu, że jest on odbierany pozytywnie.

Chiny mogą być kluczowym krajem decydującym o cenach ropy naftowej w bieżącym roku. Wynika to z faktu, że w ostatnich latach to właśnie Państwo Środka było głównym motorem wzrostu popytu na ropę naftową na świecie. O ile dynamiką wzrostu popytu doganiają je Indie, o tyle Chiny wciąż odgrywają na rynku ropy naftowej niebagatelną rolę. Informacje dotyczące chińskiego wzrostu gospodarczego będą prawdopodobnie w znaczącym stopniu przekładały się na oczekiwania dotyczące popytu na ropę w Chinach i na całym świecie – twierdzi Dorota Sierakowska.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA