Forex

Czy 2019 rok da inwestorom odpocząć od „króla” dolara?

Większość analityków spodziewa się, że amerykańska waluta powinna słabnąć w nadchodzących kwartałach. Wiele jednak będzie oczywiście zależało od polityki Fedu.
Foto: Adobestock

Ostatnie 12 miesięcy było dobrym czasem dla dolara. Jedynymi liczącymi się walutami, które w tym czasie zyskały względem niego były jen japoński i peso meksykańskie. Jen to tradycyjna waluta z bezpiecznej przystani, a peso skorzystało na tym, że USA dogadały się z Meksykiem w sprawie swoich relacji handlowych. Pozostałe liczące się waluty w tym czasie traciły do dolara. Niektóre z nich bardzo mocno – lira turecka zniżkowała o blisko 30 proc., a peso argentyńskie aż o 51 proc. Czy 2019 r. przyniesie więc dalsze zwyżki kursu dolara czy też odreagowanie?

Obserwujcie jena

– Wielki dolarowy rynek byka już się skończył. A gdy dolar zacznie słabnąć, reszta świata znów będzie szczęśliwa – twierdzi Hans Redeker, główny strateg walutowy Morgan Stanley. Jego zdaniem do osłabienia amerykańskiej waluty powinny przyczynić się działania japońskich inwestorów. Dysponują oni amerykańskimi aktywami wartymi 2 bln USD i pozbywają się części z nich, by uniknąć strat.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.