REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Handlowy wypada z MSCI Poland

W ramach majowej rewizji bank opuści indeks MSCI Poland Standard, z kolei Boryszew i Stalprodukt wypadną z MSCI Poland Small Cap.
Foto: Adobestock

Zmiany wejdą w życie po sesji 29 maja. Dzisiaj notowania Handlowego spadają o 1,3 proc., do 55,1 zł. Od początku roku kurs spadł aż o 20 proc., a tylko przez ostatnie 10 sesji o ponad 11 proc. Kursowi nie pomogły wyniki za I kwartał, opublikowane 6 maja, które choć zgodne z oczekiwaniami, to stawiają pod znakiem zapytania zdolność banku do osiągnięcia oczekiwanego przez rynek zysku netto w tym roku (630 mln zł). Być może inwestorzy spodziewali się także wypadnięcia banku z indeksu MSCI Poland, co skutkować będzie podażą akcji przez fundusze pasywne.

Kurs akcji Boryszewa spada dziś o 1,4 proc., do 4,40 zł, od początku roku spadł o 6 proc., a przez 10 dni o niecałe 3 proc. Z kolei przecena Stalproduktu jest dzisiaj większa i sięga 2,5 proc., za akcję płaci się 270 zł. Od początku roku notowania spadły o 16 proc., ale przez ostatnie 10 sesji aż o 21 proc., do czego przyczyniło się tąpnięcie kursu 8 maja, gdy firma podała słabe szacunkowe wyniki za I kwartał.

Majowa rewizja indeksów MSCI będzie pierwszym krokiem w zwiększaniu udziału chińskich spółek m.in. w indeksie MSCI Emerging Markets, w którym notowane są również polskie firmy (to informacja znana już od kilku miesięcy). Po majowej korekcie udział chińskich spółek w indeksie ma wynieść 1,76 proc. Zmiana dotyczy akcji tzw. typu A, czyli walorów spółek notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen, denominowanych w renminbi. Waga chińskich akcji w MSCI Emerging Markets ma wzrosnąć jeszcze dwukrotnie - w sierpniu i listopadzie. To niekorzystnie wpłynie na wagę polskich akcji we wskaźnikach MSCI. W majowej rewizji MSCI dodało ponadto do indeksu rynków wschodzących 30 spółek z Arabii Saudyjskiej - udział tych firm w benchmarku wyniesie 1,42 proc. Drugi etap włączenia saudyjskich spółek do indeksu zaplanowano na sierpień.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA